Európában fokozatosan emelkedik a dengue-lázas esetek száma, a globális felmelegedés következményeiből fakadóan Szlovákiában is felbukkant a kórt terjesztő rovarfaj.
Szakértők a trópusi megbetegedés rohamos terjedését az invazív szúnyogfaj megjelenésével hozták összefüggésbe, amelyet az Európai Unió tizenhárom tagállamában, köztük Szlovákiában is azonosítottak.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint a tigrisszúnyog felbukkanása a klímaváltozás következménye, a rovar számára ugyanis egyre nagyobb területen mutatkoznak kedvező feltételek az élethez és a szaporodáshoz.
A probléma nemcsak a kontinens déli részét érinti, a szúnyogot már Horvátországban, Ausztriában, Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában is észlelték.
Az ECDC azt javasolja az embereknek, hogy ha tehetik, távolítsák el az állóvizet a kertekből és az erkélyekről, mivel ezeken a helyeken könnyen megtelepedhetnek a szúnyoglárvák, ezenkívül kiemelten fontos a szúnyogriasztók és a szúnyoghálók használata.
Az Európai Unióban 2023-ban csaknem ötezer dengue-lázas esetet regisztráltak, holott 2023-ban még csak 130 fertőzöttről számoltak be. A megbetegedés tünetei közé tartozik a hirtelen kezdődő láz, a rendszerint szemek mögül sugárzó fejfájás, a kiütések, valamint az izom- és ízületi fájdalmak. A kór másik neve csonttörő láz, ami arra utal, hogy a fájdalom súlyos esetekben elviselhetetlen lehet.
(BBC)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.