Szlovákiában is lesznek kihelyezett inkubátorok

Pozsony. Gyermekéleteket menthet a nyilvános, hozzáférhető helyen elhelyezett inkubátor – állítja az Esélyt a nem kívánt gyermekeknek! kezdeményezés. A szervezet legalább három szlovákiai városban szeretne felállítani kihelyezett inkubátort, az elsőt mindenképp Pozsonyban.

Pozsony. Gyermekéleteket menthet a nyilvános, hozzáférhető helyen elhelyezett inkubátor – állítja az Esélyt a nem kívánt gyermekeknek! kezdeményezés. A szervezet legalább három szlovákiai városban szeretne felállítani kihelyezett inkubátort, az elsőt mindenképp Pozsonyban. Az Egyetemi Gyermekkórház már vállalta, hogy kialakítja a megfelelő körülményeket az elhelyezéshez. „Szlovákiában évente átlagosan 7 újszülöttet gyilkolnak meg, az elkövető általában az anya” – mondta Vladimír Cupaník, a kezdeményezés egyik támogatója. – A helyzetüket kilátástalannak érző, a szülés után sokszor sokkos állapotban lévő fiatal anyáknak nyújthat reményt a kórházak mellett elhelyezett inkubátor.”

Hasonló rendszer már működik Európa több országában, a szervezők a magyarországi példát vették alapul, ahol az első nyilvános inkubátort 1996-ban helyezték el az egyik budapesti kórház mellett. A Bakáts téri Schöpf-Merei Ágost Anyavédelmi Központ és Kórház bejáratánál elhelyezett berendezésben azóta 16 újszülöttet találtak.

Az első szlovákiai inkubátort – az adakozók segítségétől függően – már ebben az évben ki akarják helyezni. Valószínűleg a pozsonyi gyermekkórház épületében, egy viszonylag észrevétlenül megközelíthető helyen, biztosítva ezzel az anya személyének titokban tartását. „Nem gyermekük elhagyására akarjuk ezzel ösztönözni az anyákat, de vannak olyan válságos helyzetek, melyből ez az inkubátor jelentheti az egyetlen kiutat, és megmentheti a csecsemő életét” – véli Anna Ghannamová, a kezdeményezés koordinátora.

Következő lépésként a szervezők szeretnék elérni, hogy a gyermekük neveléséről lemondó várandós anyák a kórházban szüljenek, a névtelenség megőrzése mellett. Kezdeményezni fogják, hogy Csehországhoz hasonlóan nálunk is törvény szabályozza a névtelen vagy titkos szüléseket. „Helyesebb titkos szülésről beszélni, mivel az anya adatai csak a külvilág számára titkosak. A csehországi szabályozás szerint azokat egy zárt borítékban, jegyzőnél helyezik el, hogy a gyermek 18 éves kora után, ha akarja, megismerhesse származását” – mondta Anna Ghannamová. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?