Szlovákiában is dexametazonnal fogják kezelni a koronavírusos betegeket

dexametazon
Pozsony |

A szlovákiai betegek számára is elérhető lesz a dexametazon-kezelés, amelyet az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ajánl a COVID-19-ben szenvedő, súlyos állapotban lévő betegek számára – erősítette meg Marjan Vrbnjak, a Krja Slovensko ügyvezető igazgatója, és hozzátette, az összes szükséges eljárást legkésőbb 2021. januárjáig-februárjáig lefolytatják.

Az igazgató közölte, a gyógyszer már a szlovák piacon van. „Jelenleg zajlik a szer jóváhagyása a COVID-19 kezelésére. Miután az Állami Gyógyszerellenőrzési Hivatal (ŠÚKL) jóváhagyja, a kezelés hivatalosan is elérhető lesz a szlovákiai betegek számára” – mondta Vrbnjak.

Az EMA olyan felnőttek és 12 évesnél idősebb fiatalok kezelésére javasolta a dexametazon alkalmazását, akik lélegeztetőgépre szorulnak. A gyógyszer beadható szájon át vagy infúzió formájában. A dexametazon alkalmazását még nem hagyta jóvá az Európai Bizottság, amely általában a Gyógyszerügynökség ajánlásai alapján dönt.

Júniusban brit kutatók bebizonyították, hogy a dexametazon a hagyományos kezeléssel vagy a placebóval összehasonlítva harmadával csökkentette a halálozást a COVID-19-ben szenvedő, súlyos állapotban lévő betegek körében. Nem sokkal később a brit kormány jóváhagyta a gyógyszer kórházi alkalmazását.

A szlovákiai orvosoknak is van tapasztalatuk a szerrel. Jó eredménnyel használták a Pozsonyi Egyetemi Kórház fertőzőosztályán, ahol a legtöbb koronavírus-fertőzöttet kezelték a járvány első hulláma alatt.

„A dexametazon kortikoszteroid tartalmú szer, amely több, az EU-ban és Szlovákiában forgalmazott gyógyszerben is megtalálható, és évtizedek óta használják” – közölte az Állami Gyógyszerellenőrzési Hivatal. Gyulladásos betegségek, valamint allergia és autoimmun betegségek kezelésére használják. Onkológiai betegeknél hányáscsillapításra alkalmazzák más gyógyszerekkel együtt. „A dexametazont a COVID-19-ben szenvedő betegek kezelésében vizsgálták, mivel csökkentheti a gyulladásos reakciót, ami fontos szerepet játszik egyes pácienseknél a betegség lefolyásában” – magyarázta az Állami Gyógyszerellenőrzési Hivatal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?