Büszkék a huszonötödik születésnapját ünneplő Szlovákiára a vezető politikusok, Robert Fico szerint gond van a nacionalizmussal.
Az önálló Szlovákia olyan sikertörténet, melyre büszkének kell lenni – jelentette ki Robert Fico az ország megalakulásának 25. évfordulója alkalmából. „Büszke vagyok Szlovákiára, legyünk büszkék az országra és tartsuk tiszteletben mindazt, amit elértünk” – mondta a kormányfő, aki konfliktusmentes hangvételű beszédben emlékezett meg az ország megalakulásáról. Fico szerint 1993. januárjában tippverseny zajlott arról, hogy vajon mikor próbáljuk majd visszakönyörögni magunkat a korábbi föderációba. A kormányfő leginkább azt emelte ki, hogy az elmúlt 25 évben Szlovákia tagja lett az Európai Uniónak, a NATO-nak, a schengeni övezetnek, és hogy bevezettük az eurót. Emlékeztetett Szlovákia kedvező gazdasági helyzetére, illetve arra, hogy a szétválást követően a két utódállam a kezdetektől rendkívül jó kapcsolatokat ápol. A kormányfő szerint az eltérő politikai nézetek ellenére a politikusok között mindig konszenzus volt a külpolitikai kérdéseket illetően, most azonban attól tart, hogy ennek vége lesz. „Nyugtalanít, hogy vannak olyan elképzelések, melyek felvetik az eddig elért eredmények destabilizálását” – mondta Fico. A kormányfő arra is emlékeztetett, hogy: „nem vagyunk következetesek az egészséges hazaszeretet, valamint a szélsőségesség és a nacionalizmus elválasztásában.” Fico bírálta a stratégiai állami vállalatok privatizálását, a Dzurinda-kormány alatti magánosítást emelte ki, nem pedig a korábbi, a Mečiar-kormány alatt végbement privatizációt.
Andrej Kiska államfő arról is beszélt, hogy idén ünnepeljük Csehszlovákia megalakulásának 100. évfordulóját. „Szlovákiának ez az esemény demokráciát, szabadságot, az emberi jogok tiszteletben tartását, valamint addig nem látott gazdasági, társadalmi és kulturális fejlődést hozott” – mondta az államfő, aki szerint mindezek mellett az elmúlt időszakot kritikus szemmel kell szemlélni.
Andrej Danko, a parlament elnöke Ficóhoz hasonlóan az országnak az európai közösséghez való integrációját emelte ki. Szlovákiát 25 év múlva nemzeti, keresztény és szociális országként képzeli el. Bugár Béla szerint Szlovákia hibái ellenére nagykorú lett. „Emlékezni kell arra, hogy az elmúlt 25 év alatt mennyit tettünk az átláthatóság terén és a korrupcióellenes harcban. Szigorodott a jogrendünk, visszaszorítottuk a korrupciót, és megerősítettük a demokratikus alapelveket. Nem állítom, hogy minden rendben van, de látni kell a fejlődést” – mondta a Híd elnöke. (ie, TASR)
Huszonöt éves az önálló Szlovák Köztársaság: a legfontosabb eseményekből szemezgettünk
1993. január 1. Megalakul az önálló Szlovákia.
1993. február 8. Forgalomba kerül a szlovák korona.
1993. február 15. A parlament Michal Kováč személyében megválasztotta az ország első államfőjét.
1994. március 9. Michal Kováč az ország állapotáról szóló jelentésében élesen bírálta Vladimír Mečiar kormányát és praktikáit.
1994. március 14. A parlament megvonta bizalmát a Mečiar-kormánytól.
1994. szeptember 30. – október 1. Vladimír Mečiar megnyeri a parlamenti választásokat, és további három koalíciós partnerével kormányt alakít.
1995. augusztus 31. Elrabolják az államfő fiát, ifj. Michal Kováčot.
1995. november 15. A parlament elfogadja az államnyelvről szóló törvényt.
1997. július 6. A madridi csúcson Szlovákiát kizárták a NATO bővítésével kapcsolatos tárgyalásokból.
1998. március 3. Lejárt Michal Kováč államfő mandátuma, posztja betöltetlen maradt, jogköreit ideiglenesen Vladimír Mečiar gyakorolta, aki kihirdette az első amnesztiát.
1998. július 7. Vladimír Mečiar amnesztiát hirdetett ifj. Michal Kováč elrablásának ügyében.
1998. szeptember 26. A HZDS megnyerte a parlamenti választásokat, de kormányt már nem tudott alakítani.
1998. október 30. Az ország irányítását egy széles koalíció élén Mikuláš Dzurinda vette át. Kormányának tagja a Magyar Koalíció Pártja is.
1999. május 29. Rudolf Schuster megnyerte az első közvetlen államfőválasztást. 2000. szeptember 30. Szlovákia tagja lett az OECD-nek.
2002. július 14. Ivan Lexát, az SIS volt vezetőjét letartóztatták Dél-Afrikában.
2002. október 16. Megalakul a második Dzurinda-kormány, ismét magyar részvétellel.
2002. november 21. Szlovákia meghívást kapott a NATO bővítésével kapcsolatos tárgyalásokra.
2004. április 2. Szlovákia a NATO tagja lett.
2004. április 17. Ivan Gašparovič megnyerte az államfőválasztást.
2004. május 1. Szlovákia csatlakozott az Európai Unióhoz.
2005. november 4. Meggyilkolták Daniel Tupýt, a 21 éves diák gyilkosai máig szabadlábon vannak.
2006. augusztus 25. Nyitrán megtámadták Malina Hedviget, mert magyarul beszélt. Az ügy máig lezáratlan.
2008. november 1. Rendőri erőszak a dunaszerdahelyi DAC–Slovan mérkőzésen.
2009. január 1. Forgalomba került az euró.
2009. augusztus 10. Nyitrabányán egy bányarobbanás következtében 20 ember vesztette életét.
2009. augusztus 21. Sólyom László magyar államfőt nem engedték be Szlovákiába.
2011. június 17. A parlament titkos szavazással főügyésszé választotta Jozef Čentéšt. Ivan Gašparovič államfő nem volt hajlandó kinevezni a posztra.
2011. október 14. Iveta Radičová kormánya megbukott.
2013. november 24. Besztercebánya megyében a szélsőjobboldali Marian Kotleba megyeelnök lett.
2014. március 30. Andrej Kiska megnyerte az államfőválasztást.
2016. március 5. A szélsőséges Marian Kotleba pártja is bejutott a parlamentbe a választásokon. Harmadszor is Robert Fico alakított kormányt.
2017. április 5. A parlament eltörölte a mečiari amnesztiákat.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.