Szkripal-ügy: Kiska oroszokat utasítana ki

Pozsony. Andrej Kiska élesen bírálta a külügyminisztéri-umot, mert egyetlen orosz diplomatát sem utasít ki, mint ahogyan azt a legtöbb uniós tagország és a V4-ek többi tagja is teszi.

Pozsony. Andrej Kiska élesen bírálta a külügyminisztéri-umot, mert egyetlen orosz diplomatát sem utasít ki, mint ahogyan azt a legtöbb uniós tagország és a V4-ek többi tagja is teszi. Ma a biztonsági tanács tárgyalhat a Szkripal-ügy miatt kialakult helyzetről, tájékoztatott tegnap Peter Pellegrini kormányfő.

Kiska tegnap magyarázatot kért a külügyminisztériumtól arra, hogy „Szlovákia miért nem járt el ugyanúgy, mint az európai uniós és a V4-es partnereink Nagy-Britanniának az orosz diplomaták kiutasítására vonatkozó kérése kapcsán”. Lengyelország 4, Csehország 3, Magyarország pedig egy orosz diplomatát utasított ki, míg Szlovákia csak a pozsonyi orosz nagykövetet rendelte be, és kért tőle magyarázatot a salisburyi merényletről. Magyarország hétfőn este döntött a kiutasításról. „Az Európai Tanács ülésén elhangzottak alapján Magyarország egy orosz diplomatát, aki hírszerző tevékenységet is végez, kiutasít” – tájékoztatta lapunkat Menczer Tamás magyar helyettes külügyi államtitkár.

Lajčák fékezett

Kiskát Lukáš Parízek (SNS-jelölt) külügyi államtitkár tájékoztatta a külügyminisztérium lépéséről. „Lukáš Parízek államtitkár magyarázatát nem tartja elégségesnek, és a külügyminisztérium eddigi lépéseivel kapcsolatban elégedetlenségét fejezte ki” – tájékoztatta lapunkat a találkozó után az államfő hivatala. Parízek szerint Szlovákia akkor foganatosíthat határozottabb intézkedéseket, ha a nyomozás megerősíti, hogy a kettős ügynök és lánya elleni támadás mögött Oroszország áll. A brit kormány azonban már többször megerősítette, hogy információik szerint a vegyi fegyverrel, idegméreggel végrehajtott támadás mögött az orosz kormány állhat, mivel ilyen anyaggal – Novicsok – ők rendelkeznek. A DenníkN.sk információi szerint az óvatoskodó lépés mögött Miroslav Lajčák külügyminiszter áll, aki elutasította a szaktárca határozottabb javaslatait.

Az államtitkár tájékoztatása után Kiska telefonon beszélt Peter Pellegrini kormányfővel is. „Elvárja, hogy Szlovákia világos, elvi álláspontra helyezkedjen, vállaljon szolidaritást az egyik fontos partnerünkkel” – tájékoztatott a beszélgetésről az államfő hivatala. Pellegrini szerint a kialakult helyzetről ma az állam biztonsági tanácsa is tárgyalni fog.

Ügynökdiplomaták

A köztársasági elnök az eljárását a titkosszolgálatok jelentéseire alapozta. Erről bővebben nem nyilatkozott, egyes elemzők szerint azonban a pozsonyi orosz nagykövetség diplomáciai állományának jelentős része az orosz biztonsági szolgálatoknak dolgozhat. Jaroslav Naď biztonságpolitikai elemző szerint akár a diplomaták harmada is orosz ügynök lehet. A pozsonyi orosz nagykövetségen mintegy 70-en dolgoznak, a diplomaták száma körülbelül 30 fő. „Általában érvényes, hogy az Orosz Föderáció diplomáciai testületeinek 30–40 százaléka fedett hírszerző – mondta Naď a Sme napilapnak. – Ha tehát az oroszoknak 30 diplomatájuk van Szlovákiában, akkor 10–12 lehet a hírszerzőtisztek száma.”

Kiutasításra várva

A külügyminisztérium álláspontjával elégedetlen az ellenzék is. Az SaS szerint Szlovákiának készen kell állnia az orosz ügynökök kiutasítására. „Ha Nagy-Britannia szövetségesei arra a következtetésre jutnak, hogy Szergej Szkripal és lánya megmérgezésének nyomai az orosz politika legmagasabb szintjeire vezetnek, akkor több állam koordinált akciójával kel reagálni” – jelentette ki Martin Klus, a párt parlamenti képviselője.

A külügy intézkedését csak az első lépésnek tartja a Híd is. „A tiltott vegyi fegyverrel való támadást az Európai Unió területén elfogadhatatlannak tartjuk” – áll a párt nyilatkozatában. Szigorúbb lépéseket vár el Ondrejcsák Róbert (Híd), a védelmi minisztérium államtitkára is. „Nagy-Britannia az egyik legfontosabb és legerősebb szövetségesünk, Szlovákia álláspontját egyeztetni kellene a legszorosabb szövetségeseinkkel és barátainkkal” – írta Facebook-bejegyzésében Ondrejcsák.

Brit bizalom

Nagy-Britannia pozsonyi nagykövete bízik benne, hogy még Szlovákia is csatlakozni fog az uniós tagállamok többségéhez, és vállalja az orosz diplomaták kiutasítását. Szerinte a Novicsokkal végrehajtott támadás jelentősen rontja a biztonsági helyzetet Európában. A világ államai eddig mintegy 140 orosz diplomatát utasítottak ki, az akcióhoz 18 uniós tagállam csatlakozott, Szlovákia mellett például Ausztria és Szlovénia sem utasított ki senkit.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?