Szétkapkodták a vásárlók a szalmonellás baromfihúst

hydina
Pozsony |

A szlovákiai üzletláncok és éttermek – a tudtukon kívül – több tonnányi, külföldről behozott szalmonellás baromfihúst sóztak rá a vásárlóikra és vendégeikre, az Európai Bizottság gyorsriasztási rendszere ugyanis késve tájékoztatta a nemzeti hatóságokat ezek veszélyességéről.

Hányás, hasmenés, láz, masszív folyadékveszteség – a szalmonellafertőzés ugyan ritkán halálos, a tünetei azonban alaposan próbára tehetik a szervezetet, így nem csoda, hogy az ezzel kapcsolatos uniós szabályok elég szigorúak. Azok a gyártók, akik szalmonellabaktériummal fertőzött élelmiszereket hoznak forgalomba, borsos büntetésre számíthatnak. Úgy tűnik azonban, hogy a gyártók egy részét ez sem riasztja el, és a fertőzött árut is bátran rásózzák a vásárlókra. Míg a Szlovákiában előállított élelmiszerek az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelőség (ŠVPS) ellenőreinek a felügyelete mellett kerülnek forgalomba, a külföldről behozottak veszélyességére az Európai Bizottság gyorsriasztási rendszerének (RASFF) kellene figyelmeztetnie a nemzeti hatóságokat.

Az ellenőrzések szerint csak e hónapban, vagyis októberben öt alkalommal hoztak be Szlovákiába külföldről szalmonellával fertőzött élelmiszert. Jozef Bíreš, az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelőség igazgatója szerint e tekintetben a legveszélyesebb élelmiszernek a baromfihús számít, amit emiatt még szigorúbban ellenőriznek. Hogy milyen mértékben sikerül kiszűrniük a külföldről behozott fertőzött élelmiszert, az azonban már kérdéses. Az elsőként a Hospodárske noviny gazdasági napilap által megszellőztetett információk szerint az e hónapban feltárt öt veszélyes behozatalból négy a szomszédos országokból, Csehországból, Lengyelországból és Ukrajnából érkezett hozzánk, miközben nagyjából 9,5 tonnányi baromfihúsról van szó. Az igazán botrányos az egészben azonban az, hogy a Csehországból és Lengyelországból behozott szalmonellás baromfihús esetében az Európai Bizottság gyorsriasztási rendszere csak késve, már az említett termékek fogyaszthatósági idejének a lejártát követően tájékoztatta a szlovák hatóságokat arról, hogy veszélyes élelmiszerről van szó. A fertőzött baromfihús nagy részét így már eladták az üzletekben vagy megetették a vendégekkel az éttermekben. Így persze az sem csoda, hogy a szalmonellózis az egyik leggyakoribb gyomorbetegség, amely a 2018-as és 2019-es adatok szerint Szlovákiában évente átlagosan 5-7 ezer ember szervezetét teszi próbára. Az ezzel kapcsolatos friss adatokat az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) teszi közzé rendszeres időközönként. Eszerint a szalmonellózis évente nagyjából 3 milliárd eurójába kerül a világ országainak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?