ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Tapasztalták már, hogy az orvos a kivizsgálás után nem írt fel receptet, hanem a szekrényből előkapta az orvosságot? Sok páciens szerint az orvosok egy része rendszeresen ezt teszi, akadnak, akik évek óta nem adtak receptet a betegeknek.
Szervezett korrupció az orvosi rendelőkben
ÖSSZEFOGLALÓ
Pozsony. Tapasztalták már, hogy az orvos a kivizsgálás után nem írt fel receptet, hanem a szekrényből előkapta az orvosságot? Sok páciens szerint az orvosok egy része rendszeresen ezt teszi, akadnak, akik évek óta nem adtak receptet a betegeknek. A Szlovák Gyógyszerészeti Kamra (SLeK) szerint szigorúbban kellene ellenőrizni a patikákat és a rendelőket, néhány kivételtől eltekintve ugyanis az orvosnak nem lenne szabad orvosságot „raktároznia”.
Tibor Czuľbának, a SLeK elnökének meggyőződése, hogy a patikák vagy a gyógyszercégek lefizetik az orvosokat, hogy pácienseiknek egy konkrét orvosságot adjanak; ez a fajta korrupció szerinte az egész országban elterjedt.
A titkos recept
A recept nélküli orvosságosztogatás egy átgondolt rendszer része. Első lépésben a gyógyszercég képviselője megegyezik az orvossal, hogy bizonyos betegségekre csak egy konkrét orvosságot fog felírni. A tablettákat már a rendelőben odaadja a pácienseknek. Ezután kiírja a receptet, amit később átad a folyamatba bevont patikusnak, aki az orvosságot reálisan nem adja ki, de elszámolja az egészségbiztosítónak, a nyereségen pedig osztozik az orvossal, akit később még a gyógyszercég is megjutalmaz.
A törvények pontosan meghatározzák, milyen orvosságok lehetnek az orvosi rendelőkben. „99 százalékban olyan orvosságok, amelyeket injekciós tűvel kell a rendelőben beadni” – mondja Czuľba. Aki megsérti a törvényt, akár 35 ezer eurós bírságot is kaphat. A SLeK elnöke szerint az elmúlt években több panaszt kaptak olyan orvosokra, akik az asztalfiából osztogatták a gyógyszert, de legtöbbször ezt nem lehetett bizonyítani. Az Állami Gyógyszer-felügyeleti Intézet (SÚKL) most tüzetesen akarja ellenőrizni a patikákat és a rendelőket.
Mariska néni,
ezt vegye be
A rendszer a páciens szemszögéből első ránézésre előnyös. Nem kell elmenni a patikába, s az orvosságért sem fizet. Viszont nem dönthet arról, milyen orvosságot akar, és szakértők szerint kockázatok is felmerülnek. „Előfordulhat, hogy az orvosságot nem tárolták megfelelő hőmérsékleten, sőt nem eredeti gyógyszer kerül a pácienshez” – állítja Stanislav Havlíček, a Cseh Orvosi Kamara elnöke. Csehországban hasonló problémák vannak, ezért ott szintén elrendelik a szigorúbb ellenőrzéseket.
„Az orvosokkal kötött egyezségnek része, hogy egy adott időszakban mennyi doboz orvosságot kell kiadniuk a betegeknek. Ezért aztán, hogy tartsák a kvótákat, előfordulhat, hogy olyan pácienseknek is adnak az adott gyógyszerből, akiknek nincs is rá szükségük” – állítja Czuľba.
A SÚKL beismeri, nem lesz könnyű harcolni a jelenség ellen, mert a gyógyszercégek sokat hajlandóak fizetni azért, hogy az orvosok ne a konkurencia termékeit írják fel. (dem, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.