Szerdán szavaz az EP a magyar jogsértésről

Orbán Viktor
Strasbourg |

Az Európai Parlamentben (EP) szeptember 12-én szavaznak a Sargentini-jelentésről, amely megállapítja, hogy a demokrácia, a jogállamiság és az európai értékek veszélyben vannak Magyarországon. Ahhoz, hogy eljárás induljon Magyarország ellen, kétharmados szavazattöbbség kell.

 

Szoros eredmény várható, valószínűleg a néppárti képviselők voksai döntenek, a néppárti frakció tagja a Fidesz is. Kiszivárgott hírek szerint a frakció tartózkodást javasol képviselőinek. Kedden felszólalhat az EP-ben Orbán Viktor, hét percet kap, hogy megvédje a magyar kormányt. Orbán csak egyszer szólalhat fel.

Sargentini-jelentés: sok a találgatás

Előreláthatólag szoros eredményre lehet számítani az Európai Parlament (EP) szeptember 12-ei plenáris ülésén a magyarországi különjelentés ügyében. Jövő szerdán az EP Judith Sargentini holland zöldpárti képviselő jelentéséről fog szavazni, amely megállapítja, hogy a demokrácia és az európai értékek veszélyben vannak Magyarországon. A parlamenti szakbizottság úgy döntött, hogy a veszély valós, jövő héten az EP plenáris ülése elé kerül a jelentés. Ha a parlament megszavazza, amihez kétharmados többség kell, akkor a magyar kormány ellen eljárás indul – ez az a bizonyos 7-es cikkely – a demokrácia és a jogállamiság rendszerszintű veszélyeztetése miatt. A nagy kérdés, hogyan szavaznak a néppárti képviselők. A Fidesz is az Európai Néppárt tagja, és a szavazás megosztja a frakciótársakat.

 

A Sargentini-jelentésről szóló szavazás előtt, kedden, felszólalhat Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, aki hét percet kapott, hogy a jelentés ellen érveljen. Az Elnökök Értekezlete úgy határozott, a magyar miniszterelnök egyszer szólalhat fel.

A baloldali, zöldpárti és liberális képviselők várhatóan megszavazzák a jelentést, míg az euroszkeptikusok és radikális jobboldaliak nem, tehát a Néppárt lesz a mérleg nyelve. A Néppárton belül az északi országok és Benelux államok szavazhatnak Orbán ellen. Judith Sargentini szerint a német, a francia, a spanyol és az olasz szavazatokat nehezebb megjósolni, de úgy véli, többségük nem támogatja a jelentést. Manfred Weber frakcióvezetőnek úgy kell egyensúlyoznia, hogy ne legyenek még rosszabb viszonyok a Néppárton belül. A lavírozás egyik eszköze, hogy a frakció vezetése tartózkodást javasolt a képviselőknek. Az EP jogi osztályának az az álláspontja, hogy a tartózkodást nem kell beszámítani a szavazásba. A néppártiak állásfoglalást kértek az ügyben, szeretnék, ha mégis beszámítanák a tartózkodást: ezzel is próbálnák időt húzni. A Néppárt igyekszik elérni, hogy napolják el a szavazást. Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő máris csalásról beszél.

A szavazásra Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének az évértékelő, irányadó beszéde után kerül sor, aki feltehetően az európai egység és összefogás fontosságáról szónokol. (index, hvg, 444)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?