A Sargentini-jelentésről szóló szavazás előtt, kedden, felszólalhat Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, aki hét percet kapott, hogy a jelentés ellen érveljen. Az Elnökök Értekezlete úgy határozott, a magyar miniszterelnök egyszer szólalhat fel.
A baloldali, zöldpárti és liberális képviselők várhatóan megszavazzák a jelentést, míg az euroszkeptikusok és radikális jobboldaliak nem, tehát a Néppárt lesz a mérleg nyelve. A Néppárton belül az északi országok és Benelux államok szavazhatnak Orbán ellen. Judith Sargentini szerint a német, a francia, a spanyol és az olasz szavazatokat nehezebb megjósolni, de úgy véli, többségük nem támogatja a jelentést. Manfred Weber frakcióvezetőnek úgy kell egyensúlyoznia, hogy ne legyenek még rosszabb viszonyok a Néppárton belül. A lavírozás egyik eszköze, hogy a frakció vezetése tartózkodást javasolt a képviselőknek. Az EP jogi osztályának az az álláspontja, hogy a tartózkodást nem kell beszámítani a szavazásba. A néppártiak állásfoglalást kértek az ügyben, szeretnék, ha mégis beszámítanák a tartózkodást: ezzel is próbálnák időt húzni. A Néppárt igyekszik elérni, hogy napolják el a szavazást. Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő máris csalásról beszél.
A szavazásra Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének az évértékelő, irányadó beszéde után kerül sor, aki feltehetően az európai egység és összefogás fontosságáról szónokol. (index, hvg, 444)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.