Szaporította az államtitkárokat a Smer

Pozsony |

<p>Robert Fico ugyan továbbra is az államigazgatás szűkítését ígéri, az új kormány csúcsvezetői viszont egyre szaporodnak. Öt olyan miniszter is van, aki nem elégszik meg egy államtitkárral. <br />Egy miniszternek egy államtitkára lehet – ez volt a gyakorlat a Radičová-kormány idején.</p>

A szabályt egyetlen kivétel erősítette: a közlekedésügyi tárcának két államtitkára volt, a KDH-s Ján Hudacký és a hidas Érsek Árpád. A második Fico-kormányban (az elsőhöz hasonlóan) a minisztériumok egy része két államtitkárral működik majd. A kormányfő szerint az előző kormány bizonyos témákat teljesen elhanyagolt, ezért az új államtitkárok biztosan nem fognak tétlenkedni.

Nincs, aki reprezentáljon

Feladataik egyike a reprezentáció lesz, a külügyben például a múltban gyakran előfordult, hogy nem volt, aki képviselje a tárcát. „Főosztályvezetőket kellett küldenünk, ez pedig gyakran alacsonyabb szintű képviseletet jelentett az elvártnál” – érvel Boris Gandel, a külügyminisztérium szóvivője.

A Radičová-kormány egyállamtitkáros rendszere a külügyben csődöt mondott, jelentette ki a tegnapi kormányülés után Miroslav Lajčák régi-új tárcavezető. Mint mondta, Szlovákia több fontos miniszteri tanácskozáson is alulképviselt volt. „Szinte szégyenkeztem, amikor láttam, hogy ez és az a miniszter megjelent, Szlovákia pedig főosztályvezetőkkel képviseltette magát” – tette hozzá Lajčák. A tárcánál 1994-től két államtitkár tevékenykedett, emlékeztet. Szerinte ilyen széles hatáskörű tárcánál ez mindenképpen indokolt.

Peter Javorčík államtitkárként az európai ügyekért felel majd. 2016 második felében ugyanis Szlovákia átveszi az uniós elnökséget, ezt pedig komoly felkészülésnek kell megelőznie. A másik államtitkár, Peter Burian a gazdasági és a biztonságpolitikai jellegű témákat, Szlovákia külföldi tevékenységét, valamint a nemzetközi szervezetekkel való kapcsolattartást felügyelheti. Burian a múlt hétig Szlovákia washingtoni nagykövete, Javorčík pedig Szlovákia állandó uniós képviselőjének helyettese volt. A külügyminisztérium új hivatalvezetőjét Juraj Siváčeknek hívják, korábban Szlovákia üzbegisztáni, türkmenisztáni és tadzsikisztáni nagykövete volt.

Nagy kimaradók, nagy visszatérők

A Smer korábbi árnyékkormányának külügyminisztere, Oľga Algayerová semmilyen posztot nem kapott. Ugyanígy járt az árnyékkormány másik tagja, a független Stanislav Becík. Néhány hete még a földművelésügyi miniszter posztjára is esélyes volt, most pedig eldőlt, hogy államtitkár sem lesz. A jelek szerint visszautasította az államtitkári posztot. „Sem az új miniszternek, sem nekem nem lenne ez jó” – nyilatkozta kedden. A legújabb információk szerint Becík a miniszterelnök személyes földművelésügyi tanácsadója lehet.

A minisztériumok és egyéb állami szervek újdonsült vezető tisztségviselői közül többet ismerhetünk a múltból. Ismét Štefan Grman lett például a kormány törvényelőkészítési tanácsának titkára, és egyben a kormány törvényhozási főosztályának vezetője. Iveta Radičová 2011 elején váltotta le őt, miután megtudta, hogy Grman találkozót közvetített a parlament akkori irodavezetője, Michal Nižňan (SaS) és a Kapsch cég képviselője, Štefan Kollarovits között. Utóbbi meghívta Nižňant egy hétvégi ausztriai tartózkodásra, amit az irodavezető lobbizásként értékelt, ezért Grman lépését jelentette Richard Sulík akkori házelnöknek.

Emília Kršíková, Viera Tomanová volt szociális miniszter államtitkára most a kulturális minisztérium hivatalvezetője lett. 2009-ben kiderült, hogy Kršíková tanácsadóként konzultált a minisztérium alkalmazottaival, 37,50 eurós órabérért. A szerződéseknek köszönhetően több mint 70 ezer eurós pluszkeresetre tett szert.

Ivan Sečík, a kulturális tárca régi-új államtitkára újságírást tanult a leningrádi egyetemen, a nyolcvanas években állami hivatalnokként dolgozott. Tulajdonképpen cenzor volt: az volt a feladata, hogy ellenőrizze, mennyire tartják be a sajtóorgánumok a párt központilag megszabott irányvonalát. Az első Fico-kormányban az SNS-es Augustín Jozef Lang mellett államtitkárként Marek Maďarič munkáját segítette, a sokat bírált és azóta enyhített Maďarič-féle sajtótörvény társszerzőjeként tartják számon.

Branislav Ondruš, a munka-, szociális és családügyi minisztérium államtitkára televíziós hírolvasóként kezdte a Markíza televízió híradójában, a 90-es évek végén az SDĽ szóvivőjeként, majd első alelnökeként tevékenykedett. Miután 2002- ben az SDĽ nem került be a parlamentbe, Ondruš a Joj televízióhoz szerződött, később pedig Jakub Topol álnéven saját magát is pozitív fényben feltüntető cikkeket jelentetett meg. Az első Fico-kormány alatt a kormányhivatal sajtóosztályának igazgatója volt.

Bíróból, bankárból lesz a jó hivatalnok

Az igazságügyi államtitkár Monika Jankovská lett. Az egykori bírónő tegnap visszavonta azt a beadványát, amelyet 2007-ben nyújtott be, mivel úgy vélte, törvényellenes, hogy egyes bírák magasabb fizetéseket kapnak. Állítólag azért vonta vissza a beadványt, mert Tomáš Borec (független) új igazságügyi miniszter jelezte, véget vet a bírókkal való kivételezésnek. Az új igazságügyi államtitkár korábban egy megjelent cikkében megvédte Štefan Harabin legfelsőbb bírósági elnököt és volt igazságügyi minisztert.

Vasil Hudák, az új pénzügyi államtitkár a londoni JP Morgan Chase bankház vezető beosztású alkalmazottja volt. A cégnél a közép- és kelet-európai országok közszférájából származó ügyfelekért felelt. Hudák korábban menedzseri pozícióban dolgozott Prágában a Citibanknál, ott hasonlóképp a térség állami intézményeivel való együttműködés volt a feladata. Bankári karrierje előtt több kormánynak adott tanácsokat a nyugdíjreform, a regionális fejlesztések, illetve más reformok kérdésében.

A két új közlekedésügyi államtitkár egyike, František Palko korábban az SNS jelöltjeként a pénzügyminisztérium államtitkára volt. A környezetvédelmi minisztérium államtitkára Ján Ilavský lett, az első Fico-kormány alatt a Szlovák Földalapot (SPF) igazgatta.

Az oktatásügyi és a mezőgazdasági tárca államtitkárának neve még nem ismert.

A munkaügyi központ korábbi igazgatóhelyettese, Marián Valentovič most igazgatóvá lépett elő. A Nemzeti Vagyonalap (FNM) élére Branislav Bačík került. 2006 és 2010 között parlamenti képviselő volt. Fico már a választások után jelezte, hogy a nemzeti vagyonalapot megszünteti. Az Állami Tartalékalap (ŠHR) élére kiszemelt jelöltjét Fico jövő héten mutatja be. „Már tudom, ki lesz az. Csak annyit árulok el, hogy a bírák közül érkezik” – fogalmazott a kormányfő. Robert Fico egyelőre nem javasolta, hogy Ján Valko kerüljön a titkosszolgálat (SIS) élére. Egyelőre a rendőrség élén sincs vezetőváltás. Robert Kaliňák belügyminiszter szerint Ján Packa neve is szóba jöhet országos rendőrfőkapitányként. A 2006 és 2010 közötti Fico-kormány idején ő volt ebben a tisztségben. (SITA, TASR, sme, vps)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?