<p>A gazdasági versenyhivatalhoz fordult az Union Egészségbiztosító, mivel az állami fenntartású egyetemi kórházak még mindig nem kötöttek vele szerződést.</p>
Szálka a kormány szemében az Union Egészségbiztosító
A többnyire december végéig érvényes szerződéseket még júniusban mondták fel a kórházak, a felmondási idő szeptember 30-án jár le. A legkisebb egészségbiztosítót ezzel a lépéssel éppen a legérzékenyebb időszakban, a szeptember végéig tartó biztosítóváltás során hozták nehéz helyzetbe.
A biztosító képviselői úgy vélik, hogy összehangolt támadás áll a háttérben, ezért keresték meg beadványukkal a gazdasági versenyhivatalt. A 16 állami kórház vezetőit az egészségügyi minisztérium nevezi ki, a felmondások pedig egy időben, néhány nappal az Állami Kórházak Szövetsége és a szaktárca megbeszélése után érkeztek, még júniusban. A szövetség elnöke jelenleg Jozef Valocký, a nyitrai egyetemi kórház igazgatója, a Smer parlamenti képviselője. A minisztérium cáfolja, hogy bármi köze lenne a szerződések felmondásához. „Határozottan visszautasítunk mindenféle spekulációt, vádaskodást. A kórházaknak jogukban áll mindent megtenni bevételeik növelése érdekében” – nyilatkozta a Sme napilapnak Martina Lidinská, a tárca szóvivője.
A 16 intézmény közül csak hárommal jutott időközben megállapodásra az Union, 13 még mindig kevésnek tartja a biztosító ajánlatát. A kórházak szeptember végéig még a korábbi szerződésnek megfelelően látják el a biztosító ügyfeleit, ha azonban a felmondási idő végéig sem sikerül megegyezniük, akkor már csak a halaszthatatlan kezeléseket végzik el, tervezett műtétekre nem fogadnak pácienseket.
A biztosító bízik benne, hogy a gazdasági versenyhivatal elfogadja érveit. „A versenyhivatal hasonló ügyben már döntött, akkor az Egészségbiztosítók Szövetsége fordult hozzá, bízunk benne, hogy hasonló, számunkra kedvező döntés születik majd” – mondta lapunknak Judita Smatanová, az Union szóvivője. A jelenlegi törvényi háttér komoly fegyvert ad az állami kórházak kezébe, ezek ugyanis a minimálisan kötelező hálózatba tartoznak, így a biztosítók kötelesek velük szerződést kötni. Arról a vonatkozó jogszabály nem rendelkezik, hogy mi van akkor, ha a kórházak miatt nem sikerül aláírni a szerződést.
A Fico-kormány nem kedveli különösebben a holland hátterű Union Egészségbiztosítót, amely tavaly pert nyert Szlovákiával szemben, az államnak 22 millió eurót plusz a perköltséget kell kifizetnie a biztosítónak. Egy luxembourgi bíróság az Union követelésére 29 millió eurós összeget zárolt a szlovák állam külföldi bankszámláin.
A nyomásgyakorlás összefügghet az egybiztosítós egészségügyi rendszer bevezetésével is, hiszen az Union ügyfeleinek elbizonytalanításával, a kilépésük ösztönzésével csökkenthetné az állam a biztosító értékét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.