Szombaton véget ért a Hlas munkaközgyűlése, amelyen kizárták a pártból Samuel Migaľt és Radomír Šalitrošt. Matúš Šutaj Eštok pártelnök a közgyűlés után elsősorban a pénteki kormányellenes tiltakozásokat szidta, és a kormány eredményeit dicsérte. Kijelentette, hogy ennek a kormánynak nincs alternatívája, a kizárt képviselőket zsarolással vádolta meg. A Hlas módosítaná az alkotmányt is.
Két parlamenti képviselőjét, Samuel Migaľt és Radomír Šalitrošt kizárta soraiból a Hlas a szombaton véget ért munkaközgyűlésén. „A követeléseik nem voltak összhangban az emberek helyzetének javításával” – jelentette ki Sutaj Estok. Szerinte a két képviselő a belügyminiszteri posztot, a katonai titkosszolgálat igazgatói posztját, a parlament alelnöki posztját és még egy pártalelnöki posztot is követelt magának.
A két zsarolót kizártunk – ők röviddel a választás előtt léptek be a pártba, és Peter Pellegrini hátán bejutottak a parlamentbe
– mondta Migaľról és Šalitrošról Šutaj Eštok.
A két alapítót még visszavárják
Nem zárták azonban ki – legalábbis egyelőre – Ján Ferenčákot és Roman Malatinecet, akik együttműködtek a most kizárt képviselőkkel. A pártelnök indoklása szerint azért, mert ők ketten a Hlas oszlopos tagjai, velük együtt hozták létre a pártot.
A négy képviselő nem vett részt a kongresszuson, csak egy rövid, közös nyilatkozatot adtak ki. Szerintük ők már kedden megegyeztek a párt vezetésével, hogy nem vesznek részt a közgyűlésen, nem akarják tovább növelni a feszültséget a párton belül. Kijelentették azonban, hogy továbbra is támogatni szeretnék a koalíciót.
Meg akarjuk találni a módját annak, hogy hogyan tudjuk továbbra is támogatni a kormánykoalíciót és folytatjuk a tárgyalásokat a Hlas elnökével és vezetésével
– írták a képviselők az Facebookon.
Robert Fico kormányfő bírálta a Hlast a képviselők kizárása miatt, mivel ezzel már hivatalosan is csak 77 képviselője van a koalíciónak. Ha azonban Ján Ferenčákot és Roman Malatinecet is a kizárt képviselőkhöz számítjuk, akkor már a minimális 76-os kormánytöbbség sincs meg. Ugyanakkor nem biztos Rudolf Huliak háromtagú csoportjának támogatása sem, ők Andrej Dankóval, az SNS elnökével nem tudtak megegyezni.
"Nem voltak vízágyúk"
Matúš Šutaj Eštok a kongresszus utáni sajtótájékoztatón nagy részén a pénteki, kormányellenes tiltakozóakciókkal foglalkozott, amelyeken országszerte mintegy 100 ezer ember vett részt. Kiemelte, hogy a rendőrség jól kezelte a helyzetet.
Elmondom mit nem láttak az akciókon, nem voltak vízágyúk és nem lőttek a rendőrök gumilövedékkel a tüntetőkre
– emelte ki a Hlas elnöke.
Szerinte a szervezők megtévesztik a résztvevőket azzal, hogy Szlovákia európai uniós és NATO-jövőjét féltik a kormánytól.
Mi is Európa vagyunk, mindig határozottan támogatni fogjuk tagságunkat az Európai Unióban és a NATO-ban. Soha nem leszünk olyan kormány tagjai, amely ki akarja vezetni Szlovákiát az EU-ból és a NATO-ból
– jelentette ki saját pártjáról Šutaj Eštok. Idézett azonban abból a levélből, amely sokak szerint az SIS titkos jelentésének alapját képezi, és amelyben arról írtak civil szervezetek képviselői, hogy a tiltakozások segítségével fokozni akarják a nyomást a kormányon.
A Hlas kongresszusa döntött arról is, hogy kezdeményezik majd az alkotmány módosítását. Szeretnék elérni a választójogi törvény módosítását, több választókerületet javasolnak a jelenlegi egy helyett, emellett az alkotmányba írnák a diszkrimináció tiltását nem, kor és egészségi állapot alapján.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.