Sólymos László: Az éghajlatváltozás elleni küzdelemben elengedhetetlen az egyes országok felelősségteljes hozzáállása

Sólymos László

A fenntartható és éghajlatsemleges gazdaságra való áttérés, a védett területek hatékony védelme és a növény- és állatfajok gazdagságának fennmaradását biztosító intézkedések támogatása a környezetvédelmi tanács mai brüsszeli tárgyalásának főbb napirendi pontjai. A szlovák küldöttséget Sólymos László miniszterelnök-helyettes, környezetvédelmi miniszter vezeti.

A klímasemlegesség 2050-ig történő elérése minden államtól felelősségteljes hozzáállást követel. Ezért nemcsak nemzeti, hanem globális szintű fellépésre van szükség. Minden egyes embernek felelősségteljesen kell a kérdéshez viszonyulnia” – jelentette ki Sólymos László miniszterelnök-helyettes, környezetvédelmi miniszter.

Szlovákia azonosul azzal a célkitűzéssel, hogy 2050-ig elérjük a karbonsemlegességet és támogatja az Európai Zöld Megállapodást. E téren egy nehéz politikai döntést is meghozott, mégpedig, hogy 2023-ig megszünteti szénbányászat támogatását, amivel lényegében megszűnik a szénalapú villamosenergia-termelés is. Szlovákia 2030-ig 2,5 milliárd eurót különít el az éghajlatváltozással kapcsolatos beruházásokra, először járult hozzá a Zöld Klíma Alaphoz, és ezt a gyakorlatot folytatni kívánja.

Szlovákia ugyancsak támogatja a biológiai sokféleségre vonatkozó, 2020 utáni, új globális keretet, amely jelentősen hozzájárul majd a biodivezitás csökkenésének tényleges megállításához a világban és az Európai Unióban egyaránt. Idén a szlovák kormány jóváhagyta a 2030-igy szóló Környezetpolitikai Stratégiát, amely számos fejlesztési tervet és javaslatot fogalmaz meg a természet-, a biodiverzitás- és a tájvédelem területén. Ilyen a legmagasabb szintű védettséggel rendelkező területek arányának növelése a nemzeti parkokban. Szintén fontos lépés a természetvédelmi törvény módosítása. Ennek köszönhetően 17 év után valós változások indulnak be a nemzeti parkok védelme terén. Az új jogszabály kifejezetten tiltja a fakitermelést a nemzeti parkokban. Az olyan kényszerű fakivágás, amilyennek az Alacsony-Tátrában lehettünk tanúi, 2020 januárjától már a múlté. Ezen felül az új törvény valódi hatáskörrel ruházza fel az Állami Természetvédelmi Hivatalt. Minden olyan lépés esetében szükség lesz a természetvédők jóváhagyására, amely veszélyeztetheti a természetet a nemzeti parkokban. Legyen szó fakitermelésről, a talajréteget vagy a vízfolyásokat érintő beavatkozásról, építkezésről vagy vegyszerhasználatról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?