<p>Bírságot még nem szabott ki a kulturális tárca a nyelvtörvény megsértéséért, de ha a törvény életben marad, akkor legnagyobb esélye a jogerős elmarasztalásra a kálazi Új Hajtás színjátszó csoportnak van. A minisztériumnak tegnap elküldött válaszuk szerint ugyanisnem hajlandóak orvosolni a tavaszi ellenőrzésen megállapított kihágásokat.</p>
Sokszor bosszú szüli a feljelentést
A minisztérium által „feltárt” hiányosságok orvoslásáért Ladányi Lajos a felelős. Ő a tegnap postára adott levélben azonban kijelenti, hogy nem tesz eleget az ellenőrzés megállapításait tartalmazó jegyzőkönyvnek. „Augusztus 15-ig kellett volna elfogadni a szükséges intézkedést, a levélben azonban csak azt írtam meg, amit már korábban is ismertettünk a minisztériummal, hogy szerintünk az ellenőrzött szórólap tartalmazza a szükséges információt szlovák nyelven is” – mondta lapunknak Ladányi. A pénzbírságra a színjátszó csoport mellett jó eséllyel pályázik a Magyar Koalíció Pártja is, amely ellen az egynyelvű választási plakátok miatt folyik eljárás. Aminisztérium utoljára a jelenlegi kormány kinevezése előtt tájékoztatta a pártot arról, hogy megindították az ügyben a hatósági eljárást, amely pénzbírsággal is zárulhat, azóta azonbannemhaladt előreazügy.
A minisztérium a Sme napilap információi szerint mintegy 30 bejelentést kapott, ezek többsége a magyar nyelven íródott szórólapok, hivatalos levelek vagy községi lapok miatt érkezett. Feljelentették azonban a pozsonyi közlekedési vállalatot is, mert két – Ausztriából kölcsönkért – autóbuszon nem tüntette fel szlovákul is az ülő- és állóhelyek számát, a pöstyéni körzeti hivatal munkatársainak pedig át kellett ismételniük a szlovák nyelvtant, mert a hivatali levelekben rengeteg hibát találtak az ellenőrök. Több ügyben önkormányzatok is érintettek. Előfordulhat, hogy egyes bejelentéseket a bosszú szülte, vagy egy elbocsátott alkalmazott, vagy az önkormányzat valamelyik döntésével elégedetlen lakos fordult a minisztériumhoz a nyelvtörvény valamelyik paragrafusának a megsértése miatt. Feljelentették például a kistárkányi, a nagyölvedi és az abaújszinai polgármesteri hivatalt is.
„Büntetés kiszabásáról még nem határozott senki” – mondta lapunknak Eva Chudinová, a kulturális tárca szóvivője. Nem erősítette meg, de nem is zárta ki, hogy a Daniel Krajcer (SaS) vezette minisztérium nem fog kiszabni büntetéseket. „A miniszter nem írt alá semmilyen büntetést” – válaszolta arra a kérdésre, hogy a törvény várható módosításáig kiszabnak-e pénzbírságot. A szóvivő szerint egyelőre még nem határozták el, hogy mikorra kell elkészíteni a módosítást. „A kormányprogram elfogadása után dolgozzuk ki a tárcára vonatkozó feladatok ütemtervét, ebből derül majd ki, hogy melyik törvényt milyen határidővel módosítanak” – mondta a szóvivő. A kormányprogram szerint a nyelvtörvényt olyan értelemben kell módosítani, hogy az már ne tartalmazzon pénzbírságot. Jelenleg a törvény szerint a pénzbírság alsó határa 100 euró, de akár 5000 eurós bírságot is kivethet a minisztérium. Chudinová szerint az ügyek kivizsgálásának sorrendjét nem a bejelentés dátuma alapján állapítják meg, arról a minisztérium dönt. (lpj, sme)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.