Pozsony megye
A fővárosban valószínűleg az SDKÚ-ból, az MKP-ből, a DS-ből, az ANO-ból és a zöldekből álló koalíció indul a legnagyobb eséllyel. Más kerületektől eltérően itt a jobbközép erők a programbeli közelség alapján a magyarokkal is szövetkeztek, noha a KDH kimaradt a szövetségből.
Sokszínű megyei koalíciók
A fővárosban valószínűleg az SDKÚ-ból, az MKP-ből, a DS-ből, az ANO-ból és a zöldekből álló koalíció indul a legnagyobb eséllyel. Más kerületektől eltérően itt a jobbközép erők a programbeli közelség alapján a magyarokkal is szövetkeztek, noha a KDH kimaradt a szövetségből. A kereszténydemokraták önállóan indítanak jelölteket, akárcsak a kommunisták. A HZDS a két kisebbik nemzeti párttal paktált le, noha majdnem szövetségre lépett a Smerrel, ám a tárgyalások szinte azonnal kölcsönös vádaskodásba torkolltak. Mečiar állította: Robert Fico csak akkor lett volna hajlandó az együttműködésre, ha a HZDS fizetett volna ötmillió koronát. „Nyilvánvalóvá vált, hogy a kettejük közötti acsarkodás olyan méreteket öltött, hogy e két politikus semmilyen körülmények között nem képes együttműködni” – jegyezte meg az Új Szónak Grigorij Mesežnikov. A Smer végül a Mečiarnak hátat fordított HZD-vel és az SDKÚ-ból kivált, egyre inkább baloldalivá formálódó Szabad Fórummal szövetkezett. Hétfő éjfélig összesen 405 személy jelölését adták le, közülük 22 független. Azt, hogy az egyes koalíciók és pártok pontosan kit indítanak, csak a listák regisztrálása után teszik közzé.
Nagyszombat megye
Az Új Polgári Szövetség itt már ellenzéki erőként viselkedik: a Smer–HZD–SF koalícióhoz csapódott. A kerületben összesen 40 képviselői hely van, a koalíció 31 jelöltet állított: húszat a Smer, hármat a Szabad Fórum, négyet-négyet a HZD és az ANO. Szakolcán egy független is felkerült a listájukra. Az ugyancsak ellenzéki HZDS a két kisebb nemzeti párttal szövetkezett, s a jobboldali erők, az SDKÚ, a DS és a KDH is közösen állítottak jelölteket. Az MKP önállóan indul, listáján összesen 14 név szerepel, fele-fele arányban a Dunaszerdahelyi és a Galántai járásból. Nagyszombatban összesen 202 polgár szeretne megyei képviselő lenni, közülük 27 független.
Besztercebánya megye
Itt 49 önkormányzati képviselőt kell megválasztani, hétszer annyi személynek van ilyen ambíciója: összesen 360-an indulnak, ebből 55 független. A megyében 189 választási listát adtak le. A HZDS a kommunistákkal és a nemzetiekkel szövetkezett, s megpályázzák az összes mandátumot. Ha sikerrel járnak, a HZDS 31-et, a KSS 13-at, a ZSNS hármat, a PSNS kettőt kap. A nemzetieket állítólag nem zavarja, hogy Mečiar mozgalma jelenleg együttműködik az MKP-val, s az sem lenne ellenükre, ha a választások után koalícióra lépnének a magyarokkal. A jobboldali SDKÚ, a KDH és DS közös listát adott le, akárcsak a Smer és a HZD. Ficóék Besztercebányán a Ján Slota-féle nemzetiekkel is lepaktáltak. A Szabad Fórum az Új Polgári Szövetséggel szövetkezett. Az MKP önállóan indul, s a megmérettetésen részt vesz még például a Szlovákiai Munkásszövetség, a Miszszió 21, a Polgári Konzervatív Párt, a Népi Unió, a Roma Koalíció Pártja is.
Kassa megye
Olyan párt is leadta a választási listáját, mely már nem szerepel a belügyminisztérium nyilvántartásában. A ROSA nyolc jelöltet állított, valószínűleg nem regisztrálják őket. A megyében csaknem tízszeres a túljelentkezés: csak 57 hely van, ám összesen 567-en szeretnének mandátumhoz jutni. A politikai pártok listáin 470-en szerepelnek, 89 jelölt független. Kassán először úgy tűnt, beigazolódik az a feltételezés, hogy az SDKÚ és a HZDS között létezik valamilyen megállapodás, itt ugyanis komoly tárgyalások folytak. Végül azonban az SDKÚ a Demokrata Párttal és a zöldekkel kötött koalíciót. A Smer keleten is a HZD-vel, a KDH az OKS-szel szövetkezett, bár értesülések szerint a kereszténydemokraták az MKP-t is megkörnyékezték. Taktikai okokból azonban mindenki titkolódzott, az utolsó pillanatig sem akarták elárulni, ki kivel próbált közös nevezőre jutni. Összesen 23 párt állított jelölteket, s az MKP-n kívül az ANO, a KSS és több kisebb párt is önállóan pályáz a képviselői tisztségekre.
Koalíciók az északi megyékben
Trencsén megyében 298 személy szeretne megyei képviselő lenni; Zsolna megyében 361, ebből 56 független; Eperjesen pedig 411, közülük 99 pártonkívüli.
Trencsénben nagy valószínűséggel a Smer–KDH–SNS–HZD–SF koalíció lesz a befutó, a HZDS–ANO–ZSNS–PSNS koalícióval szemben.
Zsolnán a kormánypártok koalícióban indulnak, a kereszténydemokratákhoz és az SDKÚ-hoz a DS is csatlakozott. Velük kell megküzdenie a Smer–SNS–ANO–HZD pártszövetségnek. A HZDS itt a két kisebb nemzeti párttal indul.
Eperjesen hatpárti koalíció indul: HZDS–KSS–SZS–ZSNS–PSNS–Baloldali Blokk, a kormánypártok KDH–SDKÚ–DS felállásban próbálnak szembeszállni velük. (sza, s, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.