Egy váratlan külföldi kórházi kezelés több tízezer eurónkba kerülhet, ha a nyaralás előtt nem kötünk utasbiztosítást.
Sokat veszíthet, aki az utasbiztosításon próbál meg spórolni
Az idei nyári turistaszezon az utazási irodák szerint már jobban megközelítheti a világjárvány kitörése előtti szintet, ezzel párhuzamosan azonban várhatóan a szlovákiai turistákat ért külföldi balesetek és megbetegedések száma is megugrik. Egy jó utasbiztosítással rengeteg pénzt takaríthatunk meg.
Több mint két évvel a globális koronavírus-járvány kitörését követően a világ kezd újra megnyílni a turisták előtt, a nyaralni vágyók az esetek többségében már szigorúbb korlátozások nélkül tervezhetik az üdülésüket. Hogy az elmúlt két év mekkora pusztítást végzett a turizmusban, azt a biztosítótársaságok adatai is alátámasztják. „Az utasbiztosítások iránti érdeklődés 2020-ban 56%-kal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest, a regisztrált káresetek száma pedig ugyanekkor a társaságunknál 58 százalékkal, 3407-re csökkent. A zuhanás azonban 2021-ben is folytatódott. Ekkor 76%-kal kevesebb utasbiztosítási kárigényt nyújtottak be a járvány előtti időszakhoz képest. Tavaly így az összes utasbiztosítási káreseményre 937 ezer eurót fizettünk ki, míg 2019-ben az ezekre fordított összeg meghaladta a 4,2 millió eurót” – mondta el lapunknak a legnagyobb szlovákiai biztosítótársaság, az Allianz – Szlovák Biztosító szóvivője, Lucia Strnad Muthová.
Hogy a tavalyi év alaposan elmaradt a szokásostól, azt az egyes cél-állomásokról bejelentett kárigények száma is bizonyítja.
„Míg korábban az ügyfeleink a legtöbb kárigényt a törökországi, görögországi és horvátországi nyaralásaikról jelentették, tavaly a szlovákiai és csehországi utakról érkezett a legtöbb bejelentés, a korábbiakhoz képest ugyanis még mindig jóval többen nyaraltak itthon és a szomszédos országokban”
– nyilatkozta Milan Rajec, az Allianz kárrendezési osztályának az igazgatója.
Tízezres számlák
A világjárvány idején is történtek azonban olyan balesetek a külföldön nyaralókkal, amelyek alaposan megcsapolták volna a családi kasszájukat, ha nem lett volna biztosításuk. „Az elmúlt két év legnagyobb biztosítási eseménye egy szlovákiai turista Spanyolországban fellépő emésztőrendszeri megbetegedése volt, amelyre 55 ezer eurót fizettünk az ügyfél kezeléséért. Egy másik esetben az egyik ügyfelünk Thaiföldön motorozás közben szenvedett balesetet, és mindkét lába megsérült. A kezelés költségei közel 44 ezer eurót tettek ki. Egy további ügyfelünknek indonéziai motorkerékpáros balesetben tört el a kulcscsontja. A kórházi számla meghaladta a 17 ezer eurót” – sorolja Rajec.
Gondolkodjunk előre
Hogy a turisztikai ágazat idén lassan visszazökken az eredeti kerékvágásba, azt az utasbiztosítások iránti érdeklődés is bizonyítja.
„Az idei év első négy hónapjában az online megkötött utasbiztosítások száma 234%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest”
– figyelmeztet az Allianz szóvivője. A külföldre utazóknak Muthová szerint továbbra is azt javasolják, hogy kössenek átfogó utasbiztosítást, gondolva az esetleges kórházi költségekre, a baleset során okozott károkra, a poggyászra és a káresettel kapcsolatos asszisztensi szolgáltatásokra is. Sokaknak ugyan feleslegesen kidobott pénznek tűnik a biztosításra fordított összeg, az Allianznál azonban például egy felnőtt személyre szóló, Európán belüli, Törökországot is magában foglaló teljes körű utasbiztosítás ára napi 1,73 euró, míg egy baleset vagy megbetegedés – biztosítás hiányában – több tízezer euróval csapolhatja meg a családi költségvetésünket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.