Martina Šimkovičová, az SNS által jelölt kulturális miniszter rendszeresen bírálja a közmédiát, amelyből Andrej Danko, az SNS elnöke állami médiát szeretne csinálni (TASR-felvétel)
Šimkovičová menesztené a közszolgálati RTVS vezetését
Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszter letett arról, hogy kettévágja a közmédiát (RTVS), de bejelentette, a szerdai kormányülésen kezdeményezni fogja, váltsák le az intézmény vezetését. Ehhez azonban törvénymódosításra van szükség, amit mégsem terjesztett a kabinet elé.
Šimkovičová a Pravdának adott interjújában kijelentette, a szakértőkkel való egyeztetést követően úgy döntöttek, visszalépnek a közmédiának Szlovák Rádióra és Szlovák Televízióra történő szétválasztásától. „Ez pénzügyileg nem lenne kifizetődő, érvényes szerződések futnak, sok időt és pénzt pazarolnánk el” – mondta.
Kirúgnák az igazgatót
A kulturális miniszter azonban arról is beszélt, le akarja cserélni az RTVS vezetését. „Van erre egy megoldásunk, amit szerdán terjesztek a kormány elé” – jelentette ki azzal, ha a kabinetben meg tudnak állapodni, akkor a módosítást azonnal a parlament elé utalják. A közmédiára vonatkozó komolyabb változáshoz ugyanis törvénymódosításra van szükség. Šimkovičová hozzátette, szerinte a kormánynak, a kulturális minisztériumnak nagyobb befolyással kellene rendelkeznie az RTVS-re. Azt is elképzelhetőnek tartja, hogy csökkentenék a közmédia vezérigazgatójának hivatali idejét. A miniszter arra utalt, a közmédia felügyelőszerve, a Szlovák Rádió és Televízió Tanácsa szavazhatna a vezérigazgató leváltásáról, esetleg egy másik testület dönthetne erről. Az RTVS-tanács jelenleg önmaga nem dönthet az igazgató menesztéséről. Az intézmény vezetőjét most a parlament titkos szavazás során, öt évre választja.
Šimkovičová Andrej Danko SNS-elnök azon kijelentését, mi szerint „állami médiává” akarja átalakítani az RTVS-t, egyelőre nem akarta kommentálni. „Keressük a lehetőségeket” – mondta, majd megismételte, a javaslatait szerdán a kabinet elé terjeszti. A kormányülés programjára azonban semmi ilyesmi nem került fel. A kabinet nem döntött az RTVS-re vonatkozó törvény módosításáról. Lapzártánkig nem derült ki, hogy ennek mi az oka. Lovász Attila, a közmédia nemzetiségi adásának igazgatója az RTVS átalakításával kapcsolatban lapunknak úgy nyilatkozott, ők nem tudnak semmiről. „Hallottunk már sok mindent, de azokból nem lett semmi” – tette hozzá.
Vádak és cáfolatuk
Šimkovičová, aki a dezinformációs TV Slovan műsorvezetője is egyben, úgy véli, az RTVS-nek „olyan intézménynek kellene lennie, amelynek teret kellene adnia mindenkinek”, ezt pedig – meglátása szerint – nem teljesíti. Azt állítja, ha egy politikus véleménye nem egyezik az RTVS vezetőségének nézetével, akkor nem kap teret. Arra hivatkozott, a kulturális minisztérium sok levelet kap az emberektől, akik azt sürgetik, azonnal foglalkozzanak az RTVS-nél kialakult helyzettel. Šimkovičová február végén is élesen bírálta a közmédiát, szerinte nem objektív a hírszolgáltatása és bulvársajtóként viselkedik. Azt is kritizálta, hogy az intézmény szerinte nem rendelkezik elegendő saját produkcióval, de közben drága külföldi műsorokat vásárol. Illetve azt is kifogásolta, hogy a jégkorong-világbajnokság, valamint más sportesemények közvetítési jogait sem sikerült megszereznie. Szerinte a publicisztikai műsorokba is csak egy véleményen lévő vendégeket hívnak. Mindezért az intézmény vezetését hibáztatta.
Az RTVS jelenlegi vezérigazgatója, Ľuboš Machaj visszautasította a vádakat, szerinte az objektivitásuk és közszolgálatiságuk megkérdőjelezése valójában annak készíti elő a talajt, hogy a kormány le fogja váltani őt és vele együtt az intézmény vezetését, illetve megváltoztatja az RTVS-törvényt. Maga a közmédia pedig egy nyilatkozatban cáfolta a miniszter állításait. Arra emlékeztetnek, hogy a Median közvéleménykutató-ügynökség szerint a nézők a köztelevízió híradásait tartják magasan a legobjektívebbnek, sőt ez a mutató az előző negyedévhez képest még növekedett is. Szerintük ez igazolja, hogy eleget tesznek a közszolgálatiság követelményének. Kiemelik, hogy a közmédia munkatársainak nagyon magas szakmai követelményeknek kell megfelelniük, amelyek az objektivitást és a sokszínűséget is biztosítják. Machaj a közleményben azt tanácsolja a miniszternek, ha úgy véli, a közmédia törvényt sértett, akkor forduljon a Médiatanácshoz, amely egyedüli szervként hivatott megítélni, hogy az RTVS betartotta-e az objektivitás követelményeit. Az RTVS szerint továbbá azért vásárolnak külföldi produkciókat, mert azok olcsóbbak, mint a hazai fejlesztésű programok. Ezzel együtt rámutatnak, a közmédia a szlovákiai audiovizuális alkotások létrehozásában is közreműködik, és hosszan sorolják ezen sorozatok, műsorok, valamint filmek címeit. De arról is beszámolnak, hogy a jégkorong-világbajnokság közvetítési jogait az intézmény előző vezetése alatt nem sikerült megszerezni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.