<p>Míg a 2010-es választások előtt hónapokkal tudni lehetett, hogy melyik párt kivel zárja ki a későbbi együttműködést, jelenleg erről senki sem akar nyilatkozni. Egyedül Ivan Mikloš mondott egy hangos nemet a Smerrel való jövőbeli együttműködésre, igaz, ő is csak a saját nevében.</p>
Senki nem zár ki senkit a jövendő együttműködésből
Most még úgy tűnik, mindenki mindenkivel összeállna, ha ezt lehetővé teszik a választási eredmények, a koalíciós politikusok egy része még az SaS-re sem orrolt meg annyira, hogy azt mondja: velük ezek után már biztos nem.
A Smer is bejön
2009 őszén – háromnegyed évvel a választások előtt – már az összes jobboldali párt elmondta, a Smerrel nem lépnének koalícióra, sőt, tárgyalásokat folytattak lépéseik összehangolására. Most, öt hónappal az előrehozott választások előtt teljesen más a helyzet.
Az SDKÚ politikusai óvatosan nyilatkoznak a Smerrel való potenciális együttműködésről. Mikuláš Dzurinda pártelnök szerdán kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy a választások után társulnának-e Ficóékkal.
Ivan Mikloš egy csütörtöki vitaműsorban kijelentette: az SDKÚ pártdokumentumai kizárják, hogy koalícióra lépjenek a Smerrel, de ezt a párt kongresszusa megváltoztathatja. „Én személyesen viszont ellene leszek” – mondta Mikloš.
Az SDKÚ-val kapcsolatban már hetekkel ezelőtt lehetett olyan parlamenti pletykákat hallani, hogy Iveta Radičová és a koalíciós partnereik háta mögött megegyeztek a Smerrel, s a jövőben nagykoalícióra fognak törekedni. Elemzők szerint ez ugyan stabil kormányzást eredményezne, ugyanakkor mindkét pártot, főképpen az SDKÚ-t, felőrölhetné.
„Senkit sem zárnék ki az együttműködésből” – mondta Daniel Lipšic, a KDH alelnöke a választások utáni koalíciókötést firtató kérdésekre. Pedig pártján belül Lipšic ahhoz a szárnyhoz tartozik, amely mereven elutasítja a Ficóékkal való közösködést. „Nem tudom, lesz-e egyáltalán esély arra, hogy jobboldali kormány alakuljon. Félek, hogy a választók ezt nem bocsátják meg nekünk” – tette hozzá. Lipšic szerint a jobboldali pártok akkor alakíthatnak kormányt a Smerrel, ha patthelyzet alakul ki.
Bugár Béla, a Híd elnöke sem akart erről a kérdésről nyilatkozni. „Ilyen spekulációkra nem fogok válaszolni. Ha megmondják, ki mindenki lesz a következő parlamentben, akkor válaszolok. Létre lehet hozni a következő kormányt a Smer nélkül?” – nyilatkozta Bugár. 2010-ben ugyanakkor a jobboldali politikusok már a választások előtt – tehát anélkül, hogy ismerték volna az erőviszonyokat – megmondták, hogy kivel nem akarnak kormányra lépni: a Smerrel és az SNS-szel. A jelenlegi nyilatkozatok alapján Ficóékkal egyedül az SaS nem működne együtt kormányzati szinten.
Az SNS is bejön
Az utóbbi két napban a liberálisokkal szemben is megengedőbbek lettek a koalíciós politikusok. Közvetlenül a kormány bukása után az SDKÚ, a KDH és a Híd politikusai még azt mondták: az SaS-t nem tartják komoly és megbízható partnernek, így nem tudják elképzelni velük a jövőbeni együttműködést.
„Szlovákiának jobbközép kormányra lenne szüksége. Ez pedig másfél éve az SaS nélkül nem tudott volna létrejönni” – nyilatkozta tegnap Lipšic. Az SaS-szel való együttműködést Bugár sem zárta ki. „Biztos, hogy sokkal nehezebb lenne velük kormányozni, de nem zárom ki a lehetőséget” – tette hozzá a Híd elnöke.
A liberálisokkal szemben az SDKÚ-ban van a legnagyobb ellenállás. „Az SaS-nek nulla a koalíciós potenciálja legalább négy évig” – mondta Ivan Mikloš. A közvélemény-kutatások alapján viszont az SaS nélkül nincs esély jobboldali koalíció létrehozására.
Elemzők szerint egyvalami biztosnak tűnik: olyan határozott elhatárolódásokat és a jövőbeni együttműködéssel kapcsolatos kategorikus kijelentéseket, mint a legutóbbi választások előtt, nem fogunk hallani a következő hónapokban. 2010-hez képest így gyakorlatilag csak a Smer pozíciója marad változatlan: ők akkor sem zártak ki előre senkit az együttműködésből, most is hasonlóan tesznek. (MSz, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.