<p>Másodszor is meghallgatták az Európai Parlament illetékes szakbizottságai Maroš Šefčovičot. A szlovák jelölt elhatárolódott az oroszoktól. Napokon belül hivatalba lép a Juncker-vezette új Európai Bizottság.</p>
Šefčovič sikerrel vette az újabb akadályt
Időben felállhat az EU új „kormánya”, miután hétfőn este befejeződtek a biztosjelölti meghallgatások. Az utolsó fordulóra azért volt szükség, mert a képviselők „kitessékelték” az Európai Bizottság biztosjelöltjei közül a szlovén jelöltet, Jean-Claude Juncker, az EB elnöke pedig más tárcát szánt az új szlovén biztosnak. Emiatt az eredetileg a szlovénoknak szánt energiaunió nevű portfólió élére kiszemelt Maroš Šefčovičnak is ismételten az Európai Parlament szakbizottságai elé kellett járulnia.
Šefčovič három héttel ezelőtti első expozéja is jól sikerült, közlekedésügyi biztosként bizalmat szavaztak neki a képviselők. A leendő szlovák biztost hétfőn sem izzasztották meg az EP tagjai, a szakbizottsági vezetők tegnap úgy döntöttek, megfelelő lesz az EB alelnöki posztjára, amely egyben az energiaunió területének felügyeletét is jelenti.
Nem az oroszoknak
Šefčovič meghallgatásán egyebek közt az derült ki, hogy az energiaunió jövőbeli felelőse – homlokegyenest eltérően a német Günther Oettinger eddigi energiaügyi EU-biztos nézeteivel – azt vallja, hogy Európának egységesen, összehangoltan kellene megállapodnia Oroszországgal az orosz gáz beszerzéséről. „A felhasznált energia 53 százalékát importáljuk, ami évi 400 milliárd eurónkba kerül. Képesek vagyunk lealkudni az árakat? Nem. Asszertívabb energetikai diplomáciára van szükségünk” – jelentette ki Šefčovič. Az ilyen közös európai fellépést a lengyelek hosszabb ideje szorgalmazzák, az e tekintetben különutasnak számító németek pedig következetesen akadályozzák.
A képviselők egy része tartott attól, hogy az inkább oroszbarát Fico-kormány által jelölt Šefčovič – aki ráadásul Moszkvában tanult – milyen viszonyt ápol majd Oroszországgal. A jelölt jó érzékkel nyugtatta meg kritikusait, amikor kijelentette: nem ért egyet azzal, hogy az oroszok hatalmi és külpolitikai eszközként használják a gázexportot.
Šefčovič szerint az unió célja az orosz energiafüggőség csökkentése kell, hogy legyen. Ezen a téren a jövőben komolyabb összetűzések is lehetnek közte és az Oroszországból Közép-Európába vezető Déli Áramlat megépítésében érdekelt államok (pl. Magyarország, Ausztria) között. A biztos olyan gáz- és kőolajvezetékek építését támogatja, amelyek a közép-ázsiai államokkal kötik össze az uniót, csökkentve Moszkva energiazsarolási potenciálját.
Fekete öves biztos
Violeta Bulc a közlekedési témakör reménybeli felelőseként azt hangsúlyozta meghallgatásán, hogy ennek a szektornak egyfelől szolgálnia kell a gazdasági növekedést, ugyanakkor tekintettel kell lennie a környezetvédelmi – így a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló – célkitűzésekre. Bulc ígéretet tett arra, hogy uniós biztosként az integrált európai közlekedési hálózat megteremtésén fog fáradozni, és hogy törekedni kíván az úgynevezett intelligens közlekedési rendszerek, illetve az alternatív üzemanyagok alkalmazásának elterjesztésére.
Bulc abszolút újoncként érkezett. Az 50 éves biztosjelölt csak idén csöppent be a politikába. Korábban vállalkozott, előadásokat tartott. Bulc önéletrajza meglehetősen színes: fekete öves taekwondós, okleveles sámán és tűzjáró. Nyáron lett az új szlovén parlament tagja, szeptember közepén fejlesztési miniszterré nevezték ki.
Ma szavaz a plénum
Az EP szakbizottságai tegnap mindkét politikus jelölésére és beosztására rábólintottak. A hétfő esti meghallgatás után ez borítékolható volt. Egyrészt Šefčovič tapasztalt diplomata, öt évig már biztos volt, másrészt az EP-képviselőket is „megviselte” az elhúzódó meghallgatási procedúra.
A nagyobb ütközeteket – a spanyol, a brit, a magyar, az eredeti szlovén jelölttel szemben – már megvívták október elején, Alenka Bratušek hazaküldésével erejüket is megmutatták, nem akarták feleslegesen elhúzni a folyamatot. Ma délelőtt sor kerülhet az EP-ben a plenáris vitára, majd szavazhatnak az új Európai Bizottságról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.