A tizenévesek 4%-a szenved kóros soványságban. Az anorexia nervosa, az egyik
legsúlyosabb pszichés
megbetegedés, mely nemritkán halállal végződik. Lényege, hogy a beteg rendszerint helytelenül érzékeli saját testsúlyát, vagyis testséma zavarral küzd. Emiatt képtelen normálisan táplálkozni.
Se reggeli, se vacsora
legsúlyosabb pszichés
megbetegedés, mely nemritkán halállal végződik. Lényege, hogy a beteg rendszerint helytelenül érzékeli saját testsúlyát, vagyis testséma zavarral küzd. Emiatt képtelen normálisan táplálkozni. Ezek a gyerekek teljesen elhagyják az étkezéseket, folyamatos bűntudatot éreznek, ha egyáltalán az ételre gondolnak.
Főként a lányokat sújtja a betegség, mely személyiségzavarra is utal. Az önértékelést mások véleményére alapozzák, esetleg a reklámokból, filmekből visszaköszönő „tökéletes” hölgyekhez hasonlítják magukat. Ha a betegség már kialakult, a csontsovány leányzó akkor is túl kövérnek látja magát, amikor minden csontja látszik.
Bulimia nervosában
az említett korosztály 5%-a szenved. Erre az alapvetően pszichiátriai kórképre a kóros túlevés a jellemző. Bár a lelki tényezőknek meghatározó szerepük van, nem lehet kizárni a fiziológiás szabályozó tényezők „meghibásodását” sem. Alaptünete a falásroham, amelyre a kontrollvesztés érzése jellemző. Érdekes megfigyelés az is, hogy ugyanazon betegben mindkét kóros állapot előfordulhat.
A fiatalok egyötöde pesszimistán ítéli meg az életet, 1,5%-uk egyáltalán nem látja értelmét, és élni sem akar. Háromnegyedük optimistának vallja magát, annak elle-nére, hogy a 15–26 évesek 62,9%-a szegénységet érzékel maga körül és csak az alapvető szükségleteik kielégítésére futja. Csupán elenyésző, 2% érzi anyagilag teljes mértékben biztosítottnak magát.
Bár a szülők
nagyon gyakran rossz példával járnak elöl, a családok széthullóban vannak, a 15–22 éves korosztály legfontosabb törekvésének a családalapítást, a boldog családi életet tartja.
A tizenéveseknek csak egynegyede sportol rendszeresen, mintegy 80%-uk a szabadidő passzív eltöltésének a híve. A szórakozási lehetőségeik általában kimerülnek a tévénézésben és a zenehallgatásban.
Sokat elárul életmódjukról, hogy egyharmaduk egyáltalán nem reggelizik, 35–43%-uk pedig nem fogyaszt vacsorát. Egyharmaduk naponta legkevesebb két órát ül a tévé előtt. A diákok csaknem fele legfeljebb két órát szán a másnapi felkészülésre. A városi gyermekek 8, a falun élők 6%-a csak este tizenegy után tér nyugovóra. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.