A V4-ek belügyminiszterei megegyeztek, hogy megosztanak egymással minden információt és véleményt, ami az Európai Bizottság döntéseivel kapcsolatos. A hírt Denisa Saková belügyminiszter (Smer-SD) közölte a V4-ek és Ausztria belügyminisztereinek keddi, pozsonyi tárgyalása után. A tárgyaláson olyan témákkal foglalkoztak, mint az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) működésével kapcsolatos új rendelet, vagy a Nyugat-Balkánra kiküldött rendőri felügyelet kérdése.
Saková: a Frontex nem veheti át az egyes tagországok határvédelmi feladatát
A V4-ek Saková szerint megegyeztek abban, hogy a Bizottság új rendeletének két pozitív oldala is van: egyrészt kiterjeszti a Frontex hatáskörét, másrészt több lehetőséget kínál a Frontex és az EU-n kívüli országok együttműködésére. „A schengeni határ külső védelmében a Frontexnek csak segítő szerepe kellene, hogy legyen, nem veheti át az egyes tagországok határvédelmi feladatát" – mondta Saková.
Pintér Sándor, Magyarország belügyminisztere szerint elsősorban az a fontos, hogy az országok megőrizzék a szuverenitásukat. Azt is hozzátette, hogy a Frontexnek minden esetben az adott ország jogi előírásaival összhangban kell beavatkoznia. Pintér szerint a miniszterek megegyeztek abban, hogy a bevándorlói hullámot a schengeni határtól minél távolabb kell megállítani.
A miniszterek a Frontex feladatairól is tárgyaltak, és Saková szerint megegyeztek abban, hogy pontosítani kell, milyen körülmények között és kinek a megbízatásából fog a Frontex beavatkozni az egyes országokban, mint azt is, hogy milyen büntetést szabhatnak ki azokra az országokra, amelyek elutasítják a Frontex-szel való együttműködést. A V4-ek miniszterei szerint az is kérdéses, hogy milyen hosszú ideig avatkozhatnak be az adott országban a Frontex ügynökei. A V4-ek az egyes pontokat megtárgyalják, mielőtt az Európai Bizottság előtt is prezentálják.
A másik tárgyalt téma a rendőrség nyugat-balkáni beavatkozása volt. Saková szerint a segítségnyújtást elsősorban a nyugat-balkáni országokkal kell egyeztetni. Ezeknek az országoknak a visszajelzése alapján aztán összeállíthatnak egy munkacsoportot, amelyik a V4-ek lépéseit fogja kidolgozni. Pintér szerint ez azért fontos, mert a nyugat-balkáni országok tudják a legjobban, hogy milyen területeken van szükségük segítségre.
A miniszterek a Frontex személyzeti létszámáról is tárgyaltak. A tagországoknak összesen 10 000 szakembert kellene biztosítaniuk a Frontex számára, akik Saková szerint két kategóriába sorolhatóak: rövid- és hosszútávú munkatársak. Pintér szerint a kiküldött szakemberek számát az adott helyzethez igazodva kell megadni: békeállapot idején Pintér szerint kevesebb szakember is elegendő, míg rendkívüli állapot esetén a kiküldött szakemberek száma is nagyobb kell, hogy legyen.
A tárgyalások eredményét a V4-ek a Salzburg Fórumon szeretnék bemutatni, amelyet Szlovákia rendez novemberben, és amelyikre meghívták a Nyugat-Balkán országait is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.