<p>A szlovák kormány tegnap egy óvatosan megfogalmazott nyilatkozattal bocsánatot kért Malina Hedvigtől, amiért a hatóságok megsérthették emberi jogait. A Nyitrán megvert magyar lány azt mondja, egy mondattal nem lehet jóvátenni mindazt, ami vele történt.</p>
„A panaszos ügyében bizonyos körülmények kétségeket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy a panaszosnak az Emberi Jogok Európai Egyezményében rögzített jogai sérülhettek, ezért a Szlovák Köztársaság kormánya sajnálatát fejezi ki” – ezzel a nyilatkozattal fejezte ki sajnálatát a kormány Malina Hedvignek.
„Értékelem a kormány gesztusát, amellyel elhatárolódott Robert Fico, Robert Kaliňák és Dobroslav Trnka praktikáitól, de számomra ez nem jelent elégtételt. Egy mondattal nem lehet jóvátenni azt a rengeteg megpróbáltatást, amiben öt éve a családommal együtt részem van” – mondta lapunknak Malina Hedvig.
Ügyvédje, Roman Kvasnica hangsúlyozta, ezután nem tekinthető törvényesnek a Hedvig ellen folyó bűnvádi eljárás. „A békés rendezést a szlovák kormány szorgalmazta. Mi azért egyeztünk bele, mert értékeltük, hogy ez a kormány nem akar közösséget vállalni a Trnka vezette főügyészséggel. De mindenkit figyelmeztetni szeretnék: ezzel nem csorbultak Hedvig jogai ahhoz, hogy bírósághoz forduljon, amiért tovább folytatódik ellene a törvénytelen eljárás.”
Arról, hogy az strasbourgi bíróság Miniszteri Bizottságához fordulnak-e, Kvasnica még nem akart nyilatkozni.
Malina Hedvig a strasbourgi emberi jogi bíróságtól annak elismerését kérte, hogy megsértették a békés élethez és a hatékony jogorvoslathoz való jogai, mert a szlovák hatóságok nem vizsgálták ki megtámadásának körülményeit. A békés rendezésről szóló megállapodást Roman Kvasnica, valamint Lucia Žitňanská igazságügyi miniszter 2011. szeptember 28-án írta alá, Strasbourgban 2011. november 8-án hagyták jóvá. A nyilatkozat közzététele egyszersmind az ügy lezárását jelenti, Hedvig többet nem fordulhat az emberi jogi bírósághoz, de a szlovák kormány sem kezdeményezhet újabb eljárást az ügyben. Ezért paradox helyzet, hogy miközben a kormány óvatosan bár, de elismeri, hogy Hedvig jogai sérültek, a főügyészség hamis tanúzás miatt még mindig vizsgálatot folytat ellene. Daniel Lipšic belügyminiszter ezért nem szavazta meg tavaly szeptemberben az ügy békés rendezéséről szóló határozatot, mint mondta: skizofrén helyzetnek tartja, hogy egyrészt a szlovák állam sajnálatát fejezi ki, másrészt a hatóságok eljárást folytatnak Hedvig ellen. Ugyanakkor elismerte, hogy Hedvig állampolgári jogai sérültek, mivel a hamis tanúzás ügyében folyó vizsgálat már több mint négy éve tart.
A főügyészség továbbra is úgy tesz, mintha a kormány nyilatkozata nem érintené, szóvivője, Vladimíra Gedrová azt mondta lapunknak, a hamis tanúzás ügyében folytatódik a vizsgálat. „Folynak az ügyvéd által javasolt bizonyítási eljárások, ezért bővebb tájékoztatást nem nyújtunk” – válaszolta megkeresésünkre. Roman Kvasnica ezzel kapcsolatban azt mondta: ha Dobroslav Trnkát csak az akadályozza Hedvig felmentésében, hogy ő négy éve kéri bizonyos tanúk meghallgatását, akkor ettől szívesen eláll. Tény, hogy a főügyészségen most hallgatták ki a Hedviget kezelő pszichiátereket és beidézik a támadás ügyében folytatott vizsgálatot vezető nyomozót, valamint a hatósági szakértőket. Peter Labaš orvosszakértőt – akinek jelentése a támadás tényét is cáfolja – már háromszor meghallgatták, de negyedszer is beidézik. Labaš ugyanis nem tudott magyarázatot adni, mire alapozta azt, hogy Hedvig pszichikailag sérült, és már korábban Hašto doktor betege volt – mint ahogy a lapunknak 2010 októberében adott interjúban mondta. Ugyanebben a beszélgetésben Hašto doktort bolondnak nevezte, az Új Szót viszont dicsérte. Azt mondta, cikkeinket egy magyarul tudó nővér rendszeresen lefordítja neki. Miután saját állításaival szembesítették a főügyészségi meghallgatáson, megpróbálta letagadni, hogy tudja, hangfelvétel készül a beszélgetésről. Ez nem igaz, természetesen, látta a diktafont az asztalon és a felvételen tisztán hallatszik amint azt mondja: nyugodtan rögzítsék, amit csak akarnak.
A csatolt hanganyag részlet Vrabec Mária Peter Labašsal készült interjújából.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.