A „Pillantás az oktatásügyre” (Education at a Glance) az oktatás statisztikai mutatóinak válogatott gyűjteményét adja közre.
Rosszabbak az esélyeik a gyengébb családi háttérrel rendelkezőknek
Az OECD e kiemelkedően népszerű, oktatással foglalkozó kiadványa a legtöbb OECD-országban az oktatáspolitika alakításában és az oktatás fejlesztésének stratégiai tervezésében jelentősnek tekintett alapmunka. A Pillantás az oktatás-ügyre (EAG) gazdag és átfogó összehasonlító adatokat és információkat közöl az oktatási rendszerekről. A kötetben található mutatók rávilágítanak az országok oktatási rendszereinek erősségeire és gyengéire – nemzetközi kontextusba helyezve azokat. Szlovákiában a tanulók szociokulturális háttere az OECD-átlaghoz képest erős meghatározó tényező a tanulás eredményében. Egyes országokban azonban – ezek közé tartozik Finnország, Izland, Japán, Kanada, Korea – ez a meghatározottság kevésbé érvényesül.
Szlovákia azok közé az országok közé tartozik, amelyekben a teljesítménykülönbségek szorosan összefüggnek a család iskolázottságával, illetve a szülők foglalkozásával, ami arra utal, hogy az iskola nem képes kompenzálni a szociokulturális hátrányokat.
Szlovákiában az iskolák közötti különbségek az OECD-országok átlagához viszonyítva magasak. A tanulók közötti különbségeknek átlagosan 36 százaléka az iskolák közötti különbségekkel magyarázható az OECD országokban.
Egyes országokban (pl. Finnország, Svédország) azonban ez az arány mindössze 10 százalék, míg Szlovákiában, akárcsak Ausztriában, Belgiumban, Csehországban, Görögországban, Lengyelországban, Németországban és Olaszországban a tanulók közötti teljesítménykülönbségek több mint a felét az iskolák közötti különbségek teszik: ezekben az iskolarendszerekben a szegregáció egész társadalmi rétegek tanulási esélyeit rontja.
Szlovákiában az óvodai részvétel az OECD-országok között magasnak mondható, de nem éri el pl. Belgium, Dánia, Franciaország, Németország, ĺrország, Olaszország, Új-Zéland, Spanyolország, Nagy-Britannia és Észak-ĺrország beiskolázási szintjét ebben a korosztályban. Az óvodai nevelést az OECD a tanulási esélyek kiegyenlítésében az egyik legfontosabb eszköznek tekinti.
A pályakezdő hazai pedagógusok évi bruttó átlagkeresete cirka 5 ezer USD-nak felel meg. Az OECD-átlag ennek kb. a négyszerese. A különbség a pályán töltött idővel és gyakorlattal sem csökken, sőt növekszik: míg az OECD országokban egy 15 éves gyakorlattal rendelkező pedagógus évi keresete átlagosan 31221 USD, addig a szlovákiai pedagógus ugyanilyen gyakorlattal átlagosan 5600 USD-nak megfelelő bért kap. (EAG, ervé)
MŰVELŐDÉSRE SZÁNT TÉTEL ÁLLAMONKÉNT
Ország Aránya a központi büdzséhez képest
Mexikó 24,0%
OECD-átlag 12,7%
Németország, Csehország, Luxemburg, Szlovákia 10,0%
(Forrás: Pillantás az oktatásra: OECD-mutatók)
OKTATÁSI RÁFORDĺTÁSOK
Ország A bruttó hazai össztermékhez viszonyított mérték
Dánia, Izland, Korea, USA 7%-on felül
Belgium, Norvégia, Svédország 6,3–7%
OECD-átlag 6,2%
Csehország 4,4%
Szlovákia 4,1%
(Forrás: Pillantás az oktatásra: OECD-mutatók)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.