<p>Az SaS akár a mérleg nyelve is lehet a március 5-i választások után. Richard Sulík pártja az 5 százalékos bejutási küszöb környékén táncol. A pártelnököt kilátásairól kérdeztük. </p>
Richard Sulík: Orbán jól tette, hogy felhúzta a kerítést a határon
Mekkora az esélye annak, hogy a jobboldali pártok leváltják a Fico-kormányt?
Erre csak akkor van esély, ha minden bejutó jobboldali párt összefog. Sajnos azonban a jobboldali pártok nagy része is azzal foglalkozik, hogy ő legyen a Smer számára a legkelendőbb menyasszony. Kizárólag mi deklaráltuk, hogy semmi esetre sem lépünk koalícióra a Smerrel, ugyanis a politikánk alapja ellentétes: ők a nagy állami újraelosztásban érdekeltek, mi pedig az alacsonyabb adóterhekben, a szabad vállalkozások fellendítésében. A kormányváltáshoz fontos, hogy minél több jobbközép párt jusson be a parlamentbe, ígya Híd és az MKP is. A jobboldali kormányzáshoz fontos a kis, jobboldali pártok bejutása és aztán az összefogás.
Csak a Smerrel zárják ki a koalíciókötést. Az SNS-szel?
Szerintem ezt a kérdést a választások után kéne feltenni, amikor látjuk, pontosan kik jutottak be, mik a kormányalakítási lehetőségek…
Hogyan kerülhető el az a probléma, amivel az előző, sok jobboldali párt összefogásával megalakult kormány küzdött, hogy nehéz volt közös politikát folytatni, és szétesett a kormány?
A jobboldali pártok alapvetően hasonlóan gondolkodnak a szakpolitikai kérdésekről. A közhiedelemmel ellentétben nem a politikai kompromisszumok megtalálásával volt a probléma, hanem a megállapodások betartásával. Valaki mindig kilógott a sorból. Utólag azonban már okosabbak vagyunk, és ennek ismeretében hatékonyabban működhetünk együtt.
Milyen a kapcsolata Somogyi Szilárd korábbi SaS-es parlamenti képviselővel, aki most az MKP listáján indul?
Szilárddal változatlanul jó a kapcsolatunk. A parlamenti ciklus közben jött rá, hogy ő tulajdonképpen nem jobboldali liberális, hanem kommunista. Így teljesen magától értetődő, hogy kilépett az SaS-ből, ami egy jobboldali párt.
Ha létrejönne egy jobboldali kormány és újra előkerülne a kettős állampolgárságot szankcionáló, Fico-féle törvény eltörlése, akkor hogyan szavazna az SaS? Amikor a Radičovákormány alatt megpróbálták visszavonni a törvényt, az akkor SaS listáján parlamentbe jutott néhány képviselő ellenállásán bukott el az ügy.
Az SaS már akkor is ellenezte, hogy elvegyék a szlovák állampolgárságot azoktól, akik felveszik egy másik ország állampolgárságát. Ha újra előkerül az ügy, természetesen újra a diszkriminatív jogszabály eltörlése mellett szavaznánk. Matovičék pedig már nem nálunk indulnak.
A visegrádi országok által szinte egyöntetűen képviselt álláspont a menekültkérdésben élesen szemben áll a német kormányéval. Megmenthető még Schengen?
Merkel menekültpolitikája katasztrófa. Orbán nagyon jól tette, hogy felhúzta azt a kerítést a határon. A mostani migránsválság az Európai Unió történelmének legnagyobb krízise, és a merkeli politika különösen veszélyes. Éppen ezért a visegrádi országoknak konzekvensen ki kell tartaniuk a menekültek befogadását erőltető politika elutasítása mellett. Egyre többen jönnek rá, hogy a történelem minket igazol. Görögország nem tartja be a schengeni és dublini megállapodásokat. Magyarország betartotta, megvédte a külső határokat, mégis kritikát kapott Nyugatról. Görögországot ki kellene zárni, mivel az is nonszensz, hogy tagja a schengeni övezetnek, hiszen nem határos egyetlen más, schengeni határral rendelkező országgal sem. Emellett gyenge láncszem.
(POSTA ÁKOS ISTVÁN)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.