A matematikus ezúttal szociológiai szempontból vizsgálta a világjárvány problémáját: hogyan tudunk társadalomként alkalmazkodni egy folyamatosan fenyegetéssel teli élethez?
Richard Kollár: A járvány jobban érint minket, mint gondolnánk
Sok olyan dolog van, amit régebben elfogadhatatlannak tartott a társadalom, ma már azonban teljesen természetes – ilyen például a gyors tömegközlekedés, vagy hogy minden házban van villany – magyarázza Kollár.
Ezzel szemben vannak olyan dolgok is, melyeket a társadalom először elfogadott, és évek múlva eliminálni kezdett: ilyen a nyilvános helyeken való dohányzás, és a településeken betartott sebességkorlát. A matematikus szerint azt fontos tudatosítani, hogy a koronavírus is hosszútávon befolyásolja majd az emberek viselkedését.
Kollár szerint a legnagyobb változás az egészségügyben fog bekövetkezni, mivel az otthon rendkívül fontossá válik majd az élet ezen területén. „Otthoni pulzoximéter, otthoni laboratóriumi diagnosztika, otthoni gyorstesztek és minták postai úton történő laborba küldése, a kórházi kezelések felváltása ellenőrzött otthonléttel – mindez jelentősen megváltoztatja az egészségügyhöz való hozzáállásunkat” – írja Kollár.
Ezek a változások nem egyik napról a másikra fognak bekövetkezni, azonban a matematikus szerint a folyamat megállíthatatlan.
„Éppen ezért nem szabad alábecsülnünk a járvány triviális endémiás szakaszát. Sokkal nagyobb hatással van ránk, mint gondolnánk. Nincs gond azzal, ha most inkább a jelenben gondolkozunk, de a társadalom egészének elsősorban a jövője kell, hogy legyen” – zárta le a matematikus.
(pluska, cszs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.