Ez a különleges hangzású szó: tiffany egy gyönyörű fényű, sokszínű üvegfajtát jelent. Charles Lewis Tiffany és fia, Louis Confort alapították meg az első gyárat az Egyesült Államokban 1879-ben.
Reneszánszát éli a Tiffany-üveg
Magyarországon hét évvel később már meg is jelent ez az újfajta technológia. Róth Miksa, a szecesszió nagymestere ebben az évben nyitotta meg üvegfestő műhelyét. Sorra kerültek ki a remekművek a keze alól, különleges színű és fajtájú üvegek, s az ebből készített üvegképek, ablakok méltán lettek világhírűek.
Az elmúlt egy-két évtizedben a tiffany újra reneszánszát éli. Esztergom-Kertvárosban egy nagyon is prózai nevű utcácskában, a Hőtáv utcában jelent meg néhány éve egy műhely ajtaján a Tiffany felirat. Vámosi Tiborné Kovács Erzsébet 1996 óta foglalkozik üvegfestéssel, illetve Tiffanyból-üvegtárgyak előállításával. Fokozatosan alakult ki vonzódása e különleges anyag iránt. A szakma rejtelmeivel Székely János budapesti üvegfestő mester stúdiójában ismerkedett meg. Erzsébet kis alagsori műhelyében igazi remekbe szabott darabok készülnek: táblaképek, ékszerdobozok, órák, kaspók, tükrök, parányi díszek, vagy éppen nagyméretű szekrénybetétek, ajtóba, ablakba való üvegképek. És lámpák, sokféle formában, ezerféle színben. Kedvünkért felkapcsolta az összest, hihetetlen színorgiát varázsolva a szürke őszi délutánba.
Alkotásaiból virtuális kiállítás tekinthető meg december második hetétől az interneten, a Féja Géza Közösségi Ház honlapján (invitel.hu/fejageza).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.