<p>A kormány két hét alatt akarja megreformálni azt, ami már több mint tíz éve működik, és aminek alapos elemzésére lett volna elég idő. Az átalakítás irányát még nem árulta el Robert Fico, csak annyit mondott, hogy „határozott megoldást” terveznek. Milyen lehetőségek képzelhetők el? </p>
Rendszervariációk: hogyan változhat a második nyugdíjpillér
Államosít, mint Orbán Habár ez a legkevésbé valószínű forgatókönyv, az is elképzelhető, hogy a kormány megszünteti a második nyugdíjpillért, vagyis a megtakarításokat kisajátítja, beöntve a közös kasszába. Ez ugyan nagyon csábító megoldás, hiszen a 6,4 milliárd eurós vagyon hatalmas még az állami költségvetéshez képest is, amelynek például a kiadási oldala 2015-ben 16,637 milliárd euró. Vagyis a nyugdíjpénztárakban kezelt vagyon több mint harmadával „megdobná” az elkölthető összeget. Így könnyű lenne kiegyenlített költségvetést összeollózni, csökkenteni lehetne az eladósodottság mértékét is, ami 55 százalék körül mozog GDP-arányosan.
A terv hátulütője, hogy nagyon sok embert magára haragítana a kormány a megtakarításuk elvételével, ami egy évvel a választások előtt nem biztos, hogy kifizetődő. Gazdasági szakemberek szerint ez lenne a legrosszabb megoldás, mivel a hatalmas pénzösszeg további osztogatásra ösztönözné a már eddig sem túl visszafogott Fico-kormányt.
Az államadósság csökkentése is megkérdőjelezhető, elég, ha a csak a magánnyugdíjakat államosító Orbán Viktor kormányára gondolunk, amelynek az államosított 2700 milliárd forintnyi vagyonból sem sikerült lényegesen csökkentenie Magyarország eladósodottságát. Újra megnyitja a második pillért Ez az egyik legvalószínűbb megoldás, Robert Ficónak már van vele tapasztalata, többször is lehetővé tette, hogy a pénztártagok egy része visszatérjen a teljesen állami nyugdíjrendszerbe. Ez eddig önkéntes alapon működött, kérdés, hogy bevezetnek-e bizonyos kritériumokat – például kereset nagysága, megtakarított összeg stb. – amit teljesítenie kell azoknak, akik maradni akarnak. Ezt a megoldást valószínűsíti az is, hogy Ján Richter szociális ügyi miniszter a napokban újra kijelentette, hogy szerinte a mintegy 1,45 millió pénztártag egyötödének, alig 300 ezer embernek éri meg a második pillérben spórolni.
Fizessen a Szociális
Biztosító A Szociális Biztosítónak is lehetővé teszik, hogy fizesse a nyugdíjakat a második pillérben megtakarított összeg alapján. A biztosítónak törvény határozná meg, hogy mekkora járadékot fizethetne a megtakarítás összegének megfelelően.
Ezzel konkurenciát teremtenének a járadékfizetésre jelentkező életbiztosítóknak, egyfajta minimális nyugdíjat szabhatnának meg, aminél a biztosítóknak többet kellene ígérniük. Ez azonban az első és a második pillér kockázatos kombinációja lenne, egy ilyen szolgáltatás nyújtására nincs szakmailag felkészülve a biztosító.
Szigorúbb feltételek
A problémát jelenleg a járadékok viszonylag alacsony összege jelenti, amelyet az életbiztosítók biztosítási számítások alapján határoznak meg. Figyelembe veszik, hogy mekkora a várható nyugdíjas életkorának statisztikai hossza, milyen a végzettsége, melyik régióban él és természetesen azt, hogy mekkora a megtakarításának az összege. Bizonyos paraméterek szigorúbb szabályozásával a biztosítók kényetlenek lennének magasabb nyugdíjat fizetni, kérdés, hogy ebben az esetben vállalnák-e a járadékfizetést, vagy inkább kihátrálnának erről a piacról. A kormány szigoríthatja a biztosítók ellenőrzését is a vonatkozó törvények segítségével.
A kifizetés liberalizálása
Ez sem túlságosan valószínű megoldás, pedig ez lenne az egyik legegyszerűbb alternatíva. A kormány lehetővé tenné, hogy a pénztártagok részletekben hozzájuthassanak a megtakarított összeghez, vagyis nem életjáradékot vásárolnának, hanem felosztanák részletekre a megtakarításukat. Egy 10 ezer eurós megtakarítást például tíz évre felosztva, akár évente 1000 eurónként vagy havonta 83 eurónként is felvehetnének, a maradék tovább kamatozna a nyugdíjpénztárban, és örökölhető is lenne. Ha az összeg elfogyott, csak az állami nyugdíjat kapnák. A Smer ezt a megoldást szinte elképzelhetetlennek tartja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.