Az Oktatási és Információs Prognosztikai Intézet felmérése alapján a gyermekek mintegy 15%-ának sérülnek a jogai a családban.
A megkérdezett tizennyolc év alattiak csaknem fele nehezményezi, hogy szülei korlátozzák szabad véleménynyilvánításában.
Mintegy egyötödük panaszkodik lelki bántalmazásra.
Rendszeresen verik otthon a szlovákiai gyermekek tizenöt százalékát
A megkérdezett tizennyolc év alattiak csaknem fele nehezményezi, hogy szülei korlátozzák szabad véleménynyilvánításában.
Mintegy egyötödük panaszkodik lelki bántalmazásra. A gyerekek 15,1%-át rendszeresen testi fenyítésben részesíti a szülő. 7,5% a családon belüli egyenlőtlen bánásmódot kifogásolja.
A válaszadók némileg kisebb arányban sorolták az őket ért jogsérelmek közé a megfelelő gondoskodás hiányát, a zaklatást a család részéről, és az intim szféra megsértését.
A véleménynyilvánítási szabadságában – saját bevallásuk szerint – az iskolás lányok 52,1, a fiúk 36,7%-át korlátozzák. A tekintélyelvű családokban természetszerűleg gyakrabban fordul elő, mint a demokratikus családokban, ahol nem a merev sémák és szabályok, illetve nem a szerepek határozzák meg a szülők nevelési stílusát.
A tapasztalatok azt igazolják, hogy az egyetemet végzett, magasan képzett szülők, ellentétben a kevéssé iskolázottakkal, általában kíváncsiak gyermekük eltérő véleményére. Szó sincs persze kizárólagosságról, a diploma önmagában nem avat senkit tisztelettudóvá és megértővé környezetével szemben. Leginkább a kistelepüléseken, vagyis a 2000-nél alacsonyabb lélekszámú falvakban élő nebulók érzik úgy, hogy családjukban nem mondhatják el szabadon, amit szeretnének. Legkevésbé a nagyvárosokban, a százezres lakosságot meghaladó településeken élő fiatalok érzékelik a problémát.
A családon belüli lelki bántalmazásra a fiúkkal ellentétben a lányok érzékenyebbek. A mostohaszülők által nevelt gyermekek felét éri rendszeresen lelki gyötrelem családja részéről. Az egyedülálló szülők mintegy egyharmada él a lelki bántalmazás különféle eszközeivel gyermekével szemben.
A nembeli megoszlást és az egyes korosztályokat figyelembe véve, a felmérések szerint a 15-16 éves fiúk részesülnek aránylag a legtöbbször testi fenyítésben otthon.
Figyelemre méltó, hogy a vér szerinti szülők a mostohákkal ellentétben nagyobb gyakorisággal folyamodnak a fizikai bántalmazáshoz.
A vizsgálat kimutatta, hogy a százezres lakosságot meghaladó városokban élő családokban gyakrabban csattan el egy-egy atyai pofon, mint a kistelepüléseken. A testi fenyítést főként azok a gyermekek élik meg jogsérelemként, akik már hallottak a Gyermekjogi Egyezményről.
A családon belüli diszkrimináció elsősorban a fiúgyermekeket sújtja. Az egyenlőtlen bánásmód főként azokra a családokra a jellemző, amelyekben csupán a szülők egyike vér szerinti. (ervé)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.