A 2023-as év egyfajta vízválasztónak is tekinthető a politikai pártok működésében, hiszen az egyes tömörülések még soha nem költöttek akkora összeget a választási kampányukra, mint tavaly. A politikusok pénzszórását pedig néhány jól ismert egyén is finanszírozta.
Rekordévet zártak a politikai pártok, az őket támogató adományozók listáján ismert nevek is felbukkannak
- Mekkora összegből gazdálkodtak a politikai pártok az adakozóiknak és hitelezőiknek köszönhetően;
- Miből finanszírozták a tömörülések minden idők legdrágább választási kampányát;
- Kik voltak a legnagyobb hitelezők;
- Találunk-e szlovákiai magyarokat a legbőkezűbb mecénások között;
A pártok a 2023-as évet összegző jelentések szerint 15,2 millió euróból gazdálkodtak. Az összeg oroszlánrészét kölcsönök és ajándékok formájában kalapozták össze. Az adományozók pedig olyannyira bőkezűek voltak, hogy a támogatások nagysága még az eddig rekordévként elkönyvelt 2019-es számokat is jócskán felülmúlta.
Mennyi az annyi?
A Transparency International Slovensko (TIS) ismét frissítette a politikai pártok adományozóinak és hitelezőinek listáját, amelyből elsősorban az derül ki, hogy
a tömörülések támogatására szánt magánpénzek volumene az utóbbi néhány évben több mint 15 millióval nőtt, így csaknem 72 millió euróra emelkedett.
Nem meglepő, hogy az újonc és a választáson kevésbé sikeres pártok fektették a legtöbb erőfeszítést a „gyűjtögetésbe”. Esetükben ugyanis teljesen elmaradt, esetleg igencsak csekély volt az állami támogatás nagysága. Míg a Progresszív Szlovákia és a Hlas komoly erőfeszítések árán szerezte meg a szükséges forrásokat, addig a Smernek és a Szlovákia mozgalomnak mondhatni a kisujját sem kellett mozdítania.
Kölcsön kölcsön hátán
A tavalyi parlamenti választásokat megelőző kampány volt Szlovákia történetének legdrágább promóciós köre, amely mintegy 27 millió eurót emésztett fel. A pártok egy része pedig kénytelen volt adósságba verni magát, hogy lépést tudjon tartani az ellenfeleivel. A 25 tömörülésből nyolc kétmillió eurónál is nagyobb összeget költött a választók megszólítására, közülük hárman, a Hlas, a Progresszív Szlovákia és a Demokraták, kizárólag magánforrásokra tudtak támaszkodni.
A frissített könyvvitelből kiderül, hogy tíz párt félmillió eurónál is nagyobb kölcsönt és hitelt vállalt magára a cél elérése érdekében. Az említett politikai újoncok mellett azonban a Magyar Szövetség is ebben a kategóriában kapott helyet.
Többségük magánszemélyektől kölcsönzött, azokat pedig, akik a pénzintézetek mellett döntöttek, a cseh Fio banka segítette ki, mivel a szlovák bankokkal ellentétben őket nem riasztotta el a pártok esetleges csődjének kockázata. A felvett hitel törlesztése elsősorban a Demokratáknak és a Mikuláš Dzurinda vezette Kéknek okoz gondot, akik nem részesültek állami támogatásban, így más módon kénytelenek rendezni adósságukat.
A legnagyobb „befektetők”
A magánszemélyek közül a Progresszív Szlovákiát támogató Peter Komorník, a Slido szlovák startup társalapítója bizonyult a leginkább bőkezűnek, ugyanis félmillió eurót kölcsönzött a progresszíveknek. Az első helyen azonban holtverseny alakult ki, ugyanis
egy csallóközcsütörtöki vállalkozó, Németh Dezső is félmillió euróval járult hozzá a Magyar Szövetség kampányához. A bökkenő csupán az, hogy Németh cége a kölcsön folyósítását megelőző három évben mínusszal zárt.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a párt igyekezett minimalizálni Németh kockázatát, különböző ingatlanokat ajánlottak fedezetként a vállalkozónak, aki 9 százalékos kamatban egyezett meg a Magyar Szövetség előző vezetésével.
A tíz legnagyobb hitelező listáján számos, jól ismert személyt is találunk. Boris Kollár csaknem 400 ezer eurót kölcsönzött az általa vezetett pártnak, a Sme rodinának. Michal Truban 360 ezer eurót hitelezett a Progresszív Szlovákiának, a Szlovák Nemzeti Párt pedig 250 ezer euróval tartozik a környezetvédelmi miniszternek, Tomáš Tarabának. Taraba „támogatásának” nagysága csak az éves beszámolókból derült ki, a választások előtt még a kampány tisztaságát vizsgáló Transparency International Slovensko is csak 150 ezer euróról tudott. A TIS a frissítést követően azt hangsúlyozta, hogy Tarabának a vagyonnyilatkozata szerint az utóbbi három évben kizárólag a képviselői munkájából volt bevétele.
Nem Taraba az SNS egyetlen támogatója, akinek a kiadásai nincsenek összhangban a bevételei nagyságával. Az SNS-nek azóta búcsút intett Rudolf Huliak ősszel 120 ezer euróval járult hozzá a nemzetiek kampányához, amely nem igazán van összhangban a polgármesteri fizetéséből származó jövedelmével. Huliak szerint ez az összeg a 30 évnyi vállalkozói tevékenysége eredménye, ezekben az időkben ugyanis elmondása szerint bőven volt miből spórolnia.
Bőkezű mecénások
A hitelezők mellett érdemes megemlíteni az ajándékozókat is, akik 4,5 millió euróval járultak hozzá az egyes tömörülések sikeréhez.
A legbőkezűbb támogatói a Demokratáknak, a Magyar Fórumnak, a Hlasnak és a Magyar Szövetségnek voltak.
Ha személyenként vizsgáljuk a mecénásokat, akkor érdemes kiemelni, hogy az első tízbe a Kékek-Híd kampányát tagsági díjjal és pénzügyi ajándékkal támogató Sólymos László (229 600 euró) és Jakab Elemér (177 600 euró), valamint a Magyar Fórumot segítő Simon Zsolt (158 000 euró) is befért.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.