Régiónk gazdaságait is megfertőzi a vírus

tőzsde
Pozsony |

A szlovák kormánynak és a vállalkozóknak is fel kell készülniük a legrosszabb forgatókönyvekre a koronavírus európai terjedésével kapcsolatban – figyelmeztet az INESS gazdaságkutató intézet.

„Rendkívül nehéz bármilyen előrejelzéssel is előrukkolni, hiszen három hónappal ezelőtt még azt sem tudtuk, hogy létezik olyasmi, mint a koronavírus, ma pedig már az egész világ ettől retteg” – nyilatkozta Martin Vlachynský, az INESS elemzője. Szerinte a vírus további terjedése esetén Európában is a Kínában tapasztaltakra számíthatunk, vagyis átmenetileg hatalmas kiesésekre kerülhet sor a gazdaságban.

„A koronavírus gyors olaszországi terjedését figyelve, a szlovák kormánynak és a vállalkozói szférának is ki kellene dolgoznia a vészforgatókönyveket arra az esetre, ha a vírus nálunk is az olaszországihoz hasonló mértékben kezdene el terjedni”

– tette hozzá Vlachynský. A gazdasági szereplők számára szerinte ráadásul ugyanolyan fontos a németországi, a franciaországi és a nagy-britanniai helyzet figyelése is, hiszen, ha a legfontosabb kereskedelmi partnereink kerülnek bajba, azt mi is megérezzük.

A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a Standard & Poor’s (S&P) nemzetközi hitelminősítő intézet a koronavírus terjedése miatt legfrissebb elemzésében a felére vágta vissza az eurózóna idei gazdasági növekedésével kapcsolatos előrejelzését. Míg az elmúlt év végén a bruttó hazai termék (GDP) 1 százalékos növekedését jósolta a valutaövezetnek az idei évre, a friss becslésében már csak 0,5 százalékos bővülést tart valószínűnek. A legfontosabb kereskedelmi partnerünknek számító Németországra az S&P szerint idén stagnálás vár, az olasz gazdaság pedig recesszióba zuhan.

A koronavírus okozta pánikhangulat az előzetes becslések szerint térségünk gazdaságát sem kíméli meg. A legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőházak friss előrejelzései szerint a közép- és kelet-európai térség EU-gazdaságai is megérzik az átgyűrűző negatív növekedési hatásokat.

A Capital Economics londoni gazdasági-pénzügyi elemzőműhely szerint a koronavírus-járvány átgyűrűző – főleg a beszállítói hálózatokat érintő – hatásai a visegrádi országokban 0,2 százalékponttal lassítják a növekedést.

A cég elemzői azonban hangsúlyozzák azt is, hogy régiónk országainak a költségvetési pozíciói – többletkiadások formájában – lehetővé teszik a válaszlépéseket.

A szintén londoni központú Oxford Economics gazdasági elemzőház közölte: friss modellszámításai szerint a koronavírus-járvány okozta rövid, de erőteljes – különösen a világkereskedelemben koncentrálódó – globális sokk miatt az idei év első három hónapjában visszaesik a világgazdasági szintű GDP-érték. A cég elemzői szerint a recessziós 2009-es év első negyede óta ez lenne az első visszaesés a világgazdaságban. Az Oxford Ecomomics számításai szerint a világgazdaság növekedési üteme 2020 egészében 2 százalék körül lesz, azzal együtt is, hogy a következő negyedévekben élénkülés várható. Az elemzőház hangsúlyozza, hogy ez messze a leggyengébb globális növekedési teljesítmény lenne az utóbbi évtizedben. (mi, TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?