Pusztító szenvedéllyé válhat

Az alkoholfogyasztás olyasvalami, amiről azt gondolhatja a gyerek: „érett” dolog, hiszen gyakran látja a felnőtteket inni. Ha alkalma van rá, kipróbálja, milyen érzés is felnőttnek lenni. Megiszik egy-egy pohár bort, sört, s érzékeli, hogy milyen jó a közérzete. Másnapra talán elfelejti, de eljuthat olyan szintre is, amikor keresi fogja ezt a kellemes hangulatot.

A szeszes italhoz könnyű hozzájutni, s rettentő hamar rá lehet szokni a barátokkal való rendszeres ivásra. Ez azért veszélyes, mert az eleinte csak a szórakozás részeként fogyasztott alkohol később, nagyobb mennyiségben fogyasztva, már öncélú, pusztító szenvedéllyé válhat.

Közvélemény-kutatások szerint a fiatalok leggyakoribb válasza arra a kérdésre, hogy miért isznak az, hogy a szeszes ital jó hangulatot biztosít, oldja a gátlásokat. A második leggyakoribb válasz az, hogy azért isznak, mert ha nem innának, kigúnyolnák őket a barátaik. Harmadik helyen a felnőttségre való hivatkozás áll, a negyedik helyen pedig az, hogy érzelmi feszültségeiktől így akarnak megszabadulni.

A kérdés az, hogy mennyit iszik a fiatal, hogy mikor, hol fog megállni? Berúg egy-egy buliban, de a másnapokat ki tudja heverni: fátylat rá! Nem keresi holnap és holnapután, hogy ez történjen vele. Csakhogy az esetek nagyobb részében ez a folyamat tovább megy. Egyre több alkoholra lesz szüksége ahhoz, hogy elérje a kívánt hatást, sőt már olyan állapotba kerül, hogy innia kell ahhoz, hogy a normál közérzete megteremtődjék. Ez az az ördögi kör, amelyből nagyon nehezen lehet kitörni.

Sok magatartászavart, így az alkoholizmust is, sokkal könnyebb megelőzni, mint gyógyítani. Nagyon fontos, hogy legyen a szülőnek ideje a gyerekre. Tudjon a gyerek a szüleihez érzelmileg kötődni és érezze, hogy a szülei szeretik. A gyerekek nagyon érzékenyek, megérzik azt is, hogy szívesen érdeklődik-e iránta és dolgai felől a szülő, vagy csak kötelességszerűen, sürgetve bánik vele. A szülőknek maguknak kell helyes képet és hozzáállást kialakítani az alkoholizmussal szemben.

Ahogyan a helyes táplálkozásra hangsúlyt fektetünk, ugyanúgy az italfogyasztás is élettani jelenség. Amikor együtt étkezik a család, szépen megterítjük az asztalt, vasárnapi ebédhez egy szál virág az asztalon, a szép körülmények emlékezetessé varázsolják az együtt eltöltött időt, elősegítik az összetartozás érzésének kialakulását. A felnőttek számára ilyenkor hozzátartozhat egy-két pohár bor vagy sör. A gyerekek gyümölcslevet kaphatnak, számukra ez természetes. A nagyobb gyerekeknek egy-egy részeg ember láttán a szülők magyarázzák el, hogy a nagy mennyiségű szeszes ital milyen ártalmas a szervezetre, hogy milyen szánalmas és visszataszító a részeg ember.

A konkrét tiltás ellenkezést vált ki, a szülők szemhunyó beleegyezése viszont a rászokás veszélyét hordozza. Elsősorban mégis a szülők felelőssége. Minden fiatal megkóstolja az alkoholt – már csak azért is, mert bennük munkál a társasághoz való tartozás vágya. A megoldás nem is az alkoholtól való tiltás, hanem az egészséges életmód örömének, értékének hangsúlyozása. S ha egy fiatal ilyen szellemi beállítottsággal indul neki, kevésbé válik veszélyeztetetté. (-net)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?