Privatizálják a tömegközlekedést

A privatizáció előtt álló Szlovák Autóbusz-közlekedési Vállalat (SAD) 17 területi cége iránt meglehetősen nagy az érdeklődés. A világ minden táján tevékenykedő francia Vivendi Environment csoportba tartozó Connex szintén beszállt a versenybe. A magánosítás részleteiről Cyril-Hervé Carnielt, a Connex csehországi, szlovákiai és magyarországi képviseletének vezérigazgatóját kérdeztük.

A Connex az SAD 17 területi cége közül a nagy forgalmat lebonyolító dunaszerdahelyit is privatizálná?

Számunkra a Szlovák Autóbusz-közlekedési Vállalat valamennyi területi cége érdekes. Azonban a privatizációs minisztérium egyik kikötése úgy szól, hogy a monopolhelyzet kivédése érdekében egy-egy jelentkező csupán egyetlen területi céget magánosíthat. Visszatérve a dunaszerdahelyi SAD-ra, meglátásunk szerint egyike a legjobbaknak, ragyogó potenciállal rendelkezik, azonban további jó működése érdekében komoly beruházásokra szorul. Hangsúlyozom, előzetesen egyik regionális autóbusz-közlekedési céget sem részesítjük előnyben, az egyes ajánlatokat áttanulmányozva döntjük el, melyikre összpontosítunk. Célunk viszont világos: bármelyik területi SAD kerül a tulajdonunkba, azt az ország legjobb három tömegközlekedési vállalatának egyikévé szeretnénk felfejleszteni.

Jelenleg melyik szakaszánál tart a magánosítási folyamat?

Értesüléseink szerint az SAD 17 regionális cége iránt mintegy kétszázan érdeklődnek. Mi 2001 decemberében jeleztük előzetes érdeklődésünket. Valamennyi jelentkező kidolgozza ajánlatát, amelyet február 21-ig, azaz holnapig kell a szaktárcánál benyújtani. A minisztérium kiértékeli az ajánlatokat, s a legígéretesebb koncepciókat beterjesztőkkel tárgyal tovább. Bár a mintegy 200 érdeklődő soknak tűnik, az 5–10 legkomolyabb jelentkező csoportjába sorolhatjuk magunkat. Mégpedig azért, mert a potenciális vásárlók egy meghatározó részének nincs hosszabb távra szóló stratégiája, néhány éven belül túladna a szerzeményén. Egy másik csoportja pedig a külföldi állami tömegközlekedési vállalatok kategóriájába tartozik. Igazán szokatlan lenne, ha Szlovákia csak azért privatizálná buszközlekedési cégeit, hogy újra állami kézbe kerüljenek.

Tételezzük fel, hogy a Connex megveheti az egyik regionális SAD céget. Mit kezdene vele, milyen árpolitikát folytatna?

Először is feltérképeznénk, melyek a társaság legégetőbb gondjai. Egy általános problémával mindenütt szembesültünk, ez pedig a buszparkok áldatlan helyzete. Vagyis biztosítani kell a régebbi autóbuszok lecserélését, mégpedig nem egyszeri akció, hanem egy távlati stratégia részeként. Kezdetben a regionális SAD cégeknek csupán 49 százaléka kerül magánkézbe, vagyis az árpolitikát továbbra is az állam határozza meg. Ha az állam továbbra is szubvenciókat alkalmazna, tehát támogatná a tömegközlekedést, akkor mi sem változtatnánk érdemben az árakon. Erre jó példa csehországi tevékenységünk, ahol az állam elképzeléseivel összhangban alakítottuk ki árpolitikánkat, s működtetünk több mint 1000 autóbuszt.

A Connex miért lát fantáziát Szlovákiában?

Indítsunk messzebbről: miért inkább Szlovákiát, mint mondjuk Kanadát részesítjük előnyben? Azért, mert cégünk csúcsvezetése Közép-Európában találta meg a leginkább vonzó piacot. Nekünk nem a dunaszerdahelyi vagy egy másik területi SAD a lényeg, hanem az, hogy Szlovákiában tevékenykedjünk. Visszatérve a kérdésére, úgy látjuk, Szlovákia dinamikusan fejlődő ország, a gazdasági helyzete kedvező; emellett a törvénykezés tekintetében, szociális és környezetvédelmi téren bizonyos stabilitást nyújt. További mellette szóló érv a tömegközlekedési vállalatokban alkalmazottak megfelelő szakmai hozzáértése, a munkatársak magas képzettsége. A privatizációs folyamatot jónak tartjuk, a feltételrendszer kizárja az ügyeskedőket. Ezért úgy gondoljuk, bizonyos pénzügyi injekció révén itt viharos fejlődés következhet be. Egyedül az itteniek kishitűsége, önbizalomhiánya fékező erő, pedig Szlovákiában éppen az emberi tényező az egyik legfontosabb erőforrás.

Mekkora gazdasági erőt képvisel a Connex? Milyen vállalkozásai vannak Szlovákiában?

A Connex a legnagyobb, magánkézben levő európai tömegközlekedési vállalat. A tömegközlekedés teljes spektrumát átfogja, a városi, helyközi, regionális közúti közlekedésen kívül érdekelt a tengeri és a vasúti közlekedésben is. A négy kontinens 24 országában működő, 43 ezer főt alkalomazó Connex része az egész világon tevékenykedő francia Vivendi Environment csoportnak, ez utóbbi pedig a Vivendi Universal globális holding része. Ez utóbbi összesen 210 ezer főt alkalmaz, részvényeivel a párizsi és New York-i tőzsdén kereskednek, és szlovák koronára átszámított éves forgalma eléri az 1100 milliárdot. Szlovákiában egyelőre nem vállalkozunk, viszont a közép-európai térségben otthonosan mozgunk, hiszen Csehországban, Lengyelországban és Észtországban vannak tömegközlekedési cégeink.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?