<p>Nem tartja tragédiának, hogy a brexit győzött a brit népszavazáson, és nem akarja sürgetni Nagy-Britannia kilépését, mondta Robert Fico a tegnap kezdődött európai uniós csúcson, amelyen felszólalt David Cameron brit miniszterelnök is. Szeptemberben uniós csúcs lesz Pozsonyban.</p>
Pozsonyban is a brexitről
Nagy-Britannia távozása és az unió további sorsa a következő hónapokban dől majd el. Ennek meghatározásában fontos szerep jut majd a szlovák elnökségnek is. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke tegnap azt javasolta, az unió vezetői szeptemberben, egy informális találkozón beszéljék meg az unió jövőjével kapcsolatos terveket. A találkozón nem lesz ott Nagy-Britannia, csak a többi 27 tagállam vezetője.
Habár az Európai Tanács üléseit Brüsszelben tartják, erre a találkozóra várhatóan Pozsonyban kerül majd sor. Fico tegnap bírálta az EU alapító tagállamainak vezetőit, akik már tartottak egy szűk körű egyeztetést, az „új tagok” nélkül. Megerősítette ugyanakkor a pozsonyi csúcstalálkozó tervét. „Örülök, hogy a javaslatot támogatták az Európai Unió képviselői, a téma egyértelmű: mi lesz az Európai Unióval” – jelentette ki Fico.
A kormányfő alaposan elő szeretné készíteni az őszi találkozót. „Meg kell vitatnunk az Európai Unió működését, meg kell vitatnunk az euróövezet működését, de az ilyen bonyolult vitákat nehéz lefolytatni a formális csúcstalálkozókon” – magyarázta Fico. A vita előkészítésébe bevonná a többi visegrádi országot is.
A tegnap este, Brüsszelben kezdődött hivatalos uniós csúcstalálkozó legfontosabb témája természetesen a múlt heti brit népszavazás eredménye, vagyis a brexit. „Mindenekelőtt David Cameron brit miniszterelnök felszólalására várunk” – jelentette ki tegnap, még a brüsszeli utazása előtt Robert Fico kormányfő. Szerinte a népszavazás óta elhangzott hivatalos kijelentések alapján az látszik, hogy a britek nem akarják annyira egyértelműen elhagyni az uniót. Nem tartja jónak azt sem, hogy több uniós politikus túlzott nyomást fejt ki Nagy-Britanniára annak érdekében, hogy mielőbb kezdje meg a kilépési tárgyalásokat a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének megfelelően. „Ez nem jó lépés. Britannia túl nagy játékos, nem fogja hagyni magát” – jelentette ki a miniszterelnök.
Pfundtner Edit (Híd), a parlament európai ügyi bizottságának tagja szerint a kormány reális álláspontot képvisel. „Én sem szeretném, ha tragédiaként kezelnénk a brexitet, habár mindenképpen szomorúnak tartom a brit népszavazás eredményét – mondta lapunknak a képviselő. – Szerintem az Európai Uniónak is át kell értékelnie bizonyos mechanizmusokat, de a tagállamoknak is másként kell hozzáállniuk az unióhoz, nem ártana, ha tudomásul vennék, hogy az unióhoz való tartozás jelentősen hozzájárult az országok fejlődéséhez. Nem ártana mérleget készíteni, mert sok esetben a médián keresztül is csak negatív információk jutnak el az unióról a lakossághoz, amelyek gyakran hamisak.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.