<p>Peter Plavčan visszatáncolt. Az alapiskolák szeptembertől továbbra is maguk dönthetik el, milyen írástípussal tanítják meg írni a kisdiákokat. A miniszter azt ígéri, szeptembertől a kevésbé elterjedt írásmódokat több iskolában tesztelik.</p>
Plavčan visszatáncolt, nem lesz kötelező a zsinórírás
Peter Plavčan (SNS-jelölt) oktatási miniszter visszavonja azt a májusban kiadott rendeletét, melyben gyakorlatilag megtiltotta az iskoláknak, hogy a zsinóríráson kívül mást is használjanak. Ez a gyakorlatban azt jelentette volna, hogy az elsősöknek szeptembertől kizárólag egy pontosan meghatározott betűtípust, a zsinórírást kellett volna elsajátítaniuk. A döntés nagy felháborodást váltott ki a szülők és a pedagógusok körében. Eddig ugyanis a tárca nem szabályozta a normaírást, vagyis a sztenderd írást, amit az alapiskola első osztályában megtanulnak a diákok. Ráadásul mintegy száz iskola egy új írástípust, a Csehországban kifejlesztett Comenia Scriptát alkalmazza. Utóbbit jóval könnyebben sajátítják el a balkezesek és a diszgráfiával, vagyis az írászavarral küzdők. A tiltakozók petíciót is indítottak a rendelet ellen, melyet több mint tízezren írtak alá. A minisztérium eddig azzal érvelt, hogy a zsinórírás egy minimális sztenderd elsajátítását jelenti, és az iskolák más betűtípust is használhatnak, de a zsinórírást minden diáknak ismernie kell.
Meggyőzték a minisztert
Peter Plavčan egyrészt elismerte, hogy jelentős az olyan iskolák száma, melyekben az új írástípust alkalmazzák. Korábban éppen azzal érvelt, hogy több iskolában a zsinórírást tanítják. Másrészt számos egyeztetést követően azt is megértette, hogy bizonyos fejlődési rendellenességgel és tanulási zavarral küzdő kicsik a Comenia Scriptát könnyebben elsajátítják. „A különböző szakemberekkel, a petíciós bizottsággal, illetve a Tanuló Szlovákia oktatási reform szerzőivel folytatott egyeztetések után úgy döntöttünk, hogy töröljük a rendeletet” – mondta a tárcavezető. Hozzátette, hogy az új írásmód tesztelése Csehországban nagyon kedvező eredményeket hozott.
„A minisztérium nyitott volt az érveinkre, kezdettől fogva konstruktív volt az egyeztetés” – közölte Martin Kríž, a petíciós bizottság elnöke, aki szerint a petíció célt ért.
A magyarok hallgattak
A dőltírásról a zsinórírásra való áttéréssel kapcsolatban a magyar iskolák nem hallatták a hangjukat. Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke szerint a magyar pedagógusok nem fordultak a szakmai szervezethez a rendelet miatt. „Jómagam úgy vélem, hogy az ágazatban sokkal súlyosabb problémákat kellene megoldani” – jegyezte meg Jókai Tibor. Hozzátette, hogy évekkel ezelőtt már néhány iskola próbálkozott a zsinórírás tesztelésével. Viszont véleménye szerint a pedagógusoknak is tanulmányozniuk kellene a zsinórírást, mert a most alkalmazott dőlt írást a háború óta tanítják a hazai iskolákban.
Ősszel tesztelnek
Az oktatási minisztérium ősszel pályázatot hirdet, mellyel a kevésbé ismert írásmódokat tesztelné az iskolákban. A tesztbe bármelyik iskola bekapcsolódhat. „Nem tartom ördögtől valónak, hogy más írásmódot is taníthassanak az iskolák, de ezeket először valóban tesztelni kellene, és az új írásmódoknak a pedagógusok gyakorlati tapasztalataiból kiindulva kellene teret adni, nem pedig szakmai vita nélkül, elkapkodva bevezetni” – jegyezte meg Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.