<p>Pénz, pénz, pénz - a pedagógusszakma és a szakszervezetek képviselői szerint ez a kulcsszó. Csak és kizárólag az ágazatra szánt összeg nagyságától függ a minőségi oktatás és az oktatási tárca reformtörekvésének sikere. </p>
Plavčan ígérget, a költségvetés bizonytalan

Pozsony |
Huszonhat feladatot fogalmazott meg a felsőoktatási intézményekkel kapcsolatban az oktatási minisztérium a szakmai szervezetekkel karöltve.
„Ezek között a hosszabb távú tervek kidolgozása mellett jogszabályok módosítása is szerepel. Valamennyi feladat a felsőfokú képzés minőségének javítását segíti elő“ -állítja Peter Plavčan (SNS-jelölt) oktatási miniszter. A tárca számol az akkreditációs folyamat módosításával, szigorítanák a felsőoktatási intézmények kutatási tevékenységének értékelését és az azért járó támogatási rendszer szabályait. Lehetővé tennék, hogy a kimagasló külföldi szakemberek docensi és professzori titulus nélkül is vezető pozíciót tölthessenek be a hazai egyetemeken. Felülvizsgálnák az egyes szakok létjogosultságát, az elavultakat készek megszüntetni. „Szó volt a karok és a diákok létszámának korlátozásáról is, szakmai bizottság fogja eldönteni, hogy melyik szakokon kellene kevesebb diákot képezni“ - mondta a tárcavezető. Hozzátette, a módosításokat követően egy-egy egyetemre nehezebb lesz majd bejutni, mint most. Az egyetemek képviselői azt szeretnék, hogy évente 60 millió euróval emeljék a felsőoktatásra szánt összeget. Martin Putala, a Főiskolai Tanács elnöke szerint anyagi fedezet nélkül a reformtörekvések veszélybe kerülnek. Hasonló állásponton van Miroslav Habán, a pedagógus-szakszervezet alelnöke, és Rudolf Kropil, a Rektori Konferencia elnöke is. A tárca célkitűzéseivel ugyan elégedettek, ugyanakkor ők is az anyagiaktól teszik függővé az oktatás minőségének javulását.Peter Plavčan oktatási miniszter szerint a szeptembertől esedékes 6%-os béremelés teljes egészében a tarifabérekbe kerül be. A regionális iskolahálózat képviselőivel a tárca vezetése külön tárgyalt arról a 37 intézkedésről, mely az iskolahálózat javítását szorgalmazza. A hiányzó anyagiak mellett az eredeti és az átruházott kompetenciákról és a szélsőségesség visszaszorításáról is tárgyaltak. Plavčan állítja, hogy az iskolahálózat rendszerszerű módosításához a jelenleg rendelkezésre álló anyagiaknál jóval többre van szüksége a tárcának. Egyelőre nem világos, hogy milyen feltételek és áldozatok árán növelhetik az ágazat költségvetését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.