Pénzügyekről teológusoknak

Komárom |

<p>A Magyar Nemzeti Bank alapítványai sokáig titkolt pénzosztásának legfőbb hazai kedvezményezettje a Selye János Egyetem, amely 684 ezer eurós támogatást kapott a Pallas Athéné Domus Concordiae Alapítványtól.</p>

A támogatás nagy részét kutatási programokra használták fel, tízezer eurót költöttek végzős vagy már végzett teológus hallgatók pénzügyi képzésére. A fő cél az egyetem sikeres szereplése az akkreditációs folyamatban, közölte lapunkkal a Selye János Egyetem rektori hivatala. 

A reformátusok is kaptak 

A Zakar Piroska kancellár által lapunkhoz eljuttatott válaszok szerint az egyetem 2015-ben kötött szerződést a Pallas Athéné Domus Concordiae Alapítvánnyal (PADOC), a 684 ezer eurós támogatás pedig hároméves (2015–2017) időtartamra szólt, és négy részletben folyósítják. 2015-ben egy 159 ezer eurós részletet kapott az egyetem, amelynek egy részét – 10 ezer eurót – „az együttműködési megállapodással összhangban a Szlovákiai Református Keresztény Egyház használta fel – a végzős, illetve a képzést már sikeresen teljesítő hallgatói számára pénzügyi, közgazdasági ismeretterjesztő képzésre” – olvasható az egyetem válaszában. A következő években az intézmény közlése szerint erre a célra már nem kapnak pénzt, tehát a református teológusok pénzügyi képzését nem támogatja tovább a magyar jegybank. 

Egyetem maradhat 

A fennmaradó összeget az egyetem közlése szerint doktori iskolák, doktoranduszok ösztöndíjának és 5 tudományterület kutatóinak támogatására fordította. Ebből tehát öt tudományterület (neveléstudományok, humántudományok, közgazdaságtan és menedzsment, informatikai tudományok, humántudományok-teológia) kutatóinak költségeit térítették meg, publikációs jutalmak, konferenciarészvétel támogatása és eszközbeszerzés formájában. Az egyetem szerint a támogatás elősegítette a komáromi intézmény egyetemi státusának megerősítését. „A PADOC Alapítvány kiemelten támogatta a Gazdaságtudományi Kar tervezett Közgazdaságtan és menedzsment doktori iskolájának létrehozását, amelyet az akkreditációs bizottság április elején hagyott jóvá. Ez a doktoranduszi tanulmányi program kiemelten fontos volt az egyetem számára, mert ezzel már teljesítjük az egyetemi besorolás kritériumait” – közölte válaszában a rektori hivatal. 

Matolcsy osztott 

A Magyar Nemzeti Bank alapítványai a sokféle támogatást folyósítottak magyarországi és határon túli intézményeknek, vállalkozóknak és magánszemélyeknek, gyakran Matolcsy György jegybankelnök érdekkörén belül. A támogatásokat a jegybank és az Országgyűlés is megpróbálta eltitkolni, ám végül az Alkotmánybíróság és a Kúria döntései nyomán nyilvánosságra kellett hozni, kikkel kötöttek szerződéseket az alapítványok. A héten kiderült az is, Matolcsy korábbi állításával ellentétben legalább egy alapítvány esetében részt vett a támogatás odaítéléséről szóló döntésben – például saját unokatestvérének, Szemerey Tamásnak az érdekeltségébe tartozó pénzintézeteket hozva előnyös helyzetbe.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?