Az ellenzék immár hatodik alkalommal szervez tüntetést a büntető törvénykönyv tervezett módosításai miatt. Az előző hetekben folyamatosan nőtt a résztvevők száma, a múlt heti pozsonyi demonstráción a fagyos időjárás ellenére mintegy 26 ezren jelentek meg
Pellegrinire próbál hatni az ellenzék
Csütörtökön újabb tüntetések lesznek a Különleges Ügyészség eltörlése miatt, ezúttal 16 városban szerveznek demonstrációkat. Az ellenzék képviselői kedden közös sajtótájékoztatót tartottak, amelyen főleg Peter Pellegrinire (Hlas), a parlament elnökére próbáltak nyomást gyakorolni.
A büntető törvénykönyv módosításáról immár harmadik hete zajlik a vita a parlamentben. A koalíció által beterjesztett javaslat értelmében eltörölnék a Különleges Ügyészséget és csökkentenék a vagyoni bűncselekmények büntetési tételeit.
Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia (PS) elnöke szerint az elmúlt hetekben parlamenti felszólalások százai bizonyították – köztük Zuzana Čaputová köztársasági elnök beszéde is –, hogy Robert Fico (Smer) miniszterelnök számára nem a lakosság problémái jelentik a prioritást, hanem a saját embereinek védelme.
„Egyrészt nyilvánvaló, hogy a gyorsított eljárás teljesen indokolatlan, semmi értelme és valószínűleg nincs összhangban az alkotmánnyal, másrészt pedig már a koalíciós képviselők számára is világos, hogy a törvény tele van résekkel és egyben veszélyes is”
– fogalmazott a PS vezetője, aki a módosító javaslatra csak „maffiapárti törvénycsomagként” hivatkozik.
Továbbá elmondta, várhatóan a hét végén szavaznak arról, jóváhagyja-e a plénum a gyorsított eljárásban való tárgyalást, így most mindennél nagyobb szükség van arra, hogy az ellenzéki pártok és a közvélemény növelje a koalícióra nehezedő nyomást. Éppen ezért felszólította az embereket, hogy aki csak teheti, vegyen részt a csütörtöki demonstrációkon.
Pellegrini szerepe
Martina Holečková, a KDH frakcióvezetője szerint a tüntetések eredményesek, hiszen a koalíció már jelezte, hajlandó engedményeket tenni. Ezt arra alapozza, hogy Pellegrini a múlt héten bejelentette, bizonyos módosításokat hajlandóak lennének elfogadni a büntetési tételek kapcsán. A Különleges Ügyészség eltörléséről azonban nem mondanak le. Konkrétumokat egyelőre nem említett, várhatóan akkor derülnek ki a változások, amikor a parlamenti tárgyalás során eljutnak az első és második olvasathoz.
Holečková szerint Pellegrininek még a törvény beterjesztése előtt lett volna esélye arra, hogy megmutassa, képes függetlenedni Robert Ficótól.
„Tudjuk azonban, hogy ez nem sikerült, és úgy döntött, a jövőben is Fico árnyékában marad”
– jelentette ki a KDH képviselője, hozzátéve, az utóbbi hetek tüntetésein az volt az érzése, hogy az emberek felháborítóbbnak tartják Pellegrini viselkedését, mint a miniszterelnökét. Szerinte azonban még nem késő, és a házelnök még mindig leveheti a büntető törvénykönyv módosítását a parlament napirendjéről.
A kampány árnyékában...
Richard Sulík, az SaS elnöke arra figyelmeztetett, már csak két hónap van hátra az elnökválasztás első fordulójáig. Mint mondta, ha Pellegrini sikeres akar lenni, akkor nem haragítja magára a társadalom jelentős részét. Hangsúlyozta, az ellenzék tiszteletben tartja, hogy a koalíció a parlamenti választás során többséget szerzett, mindössze arra kérik őket, hogy tartsák be a hatályos törvényeket. Ebben az esetben a házszabály konkrétan kimondja, milyen feltételek mellett lehet gyorsított eljárásban beterjeszteni a törvényeket, és a koalíció javaslata ezeket egyértelműen nem teljesíti. Sulík szerint a tüntetéseken is csak azt követelik, hogy a gyorsított eljárás helyett a hagyományos törvényhozási procedúrán essen át a büntető törvénykönyv módosítása. Kiemelte, ha az ellenzék még heteken keresztül húzza a vitát, az sem képes helyettesíteni a hagyományos törvényhozási folyamatot, amely során mintegy 50 intézmény vizsgálja felül és látja el javaslatokkal a tervezett módosításokat, és az igazságügyi minisztériumnak minden egyes hozzászólást értékelnie kell.
Továbbá megjegyezte, az ellenzék időhúzási stratégiája folytatódni fog, és az államfő is előre jelezte, megvétózza a törvényt, így könnyen elképzelhető, hogy a javaslat megszavazása igencsak közel esne az államfőválasztás időpontjához.
„Ha Pellegrini úgy akar indulni, hogy ő lesz az a jelölt, aki jóváhagyja a disznóságokat, amelyek a legnagyobb amnesztiát jelentik a bűnözők számára az ország történetében, akkor csak tessék, tegye”
– fogalmazott az SaS elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.