Parlamenti pártok a háborúról

Pozsony. Valamennyi parlamenti párt reagált az iraki háború megkezdésére, a vélemények három csoportba sorolhatók. Három kormánypárt, az SDKÚ, az MKP és az ANO az Amerikai Egyesült Államok pártján áll és a háborút támogatja.

Ellenzi a háborút és a Kuvaitban tartózkodó szlovák vegyvédelmi alakulat azonnali visszahívását követeli a Smer és a KSS. A HZDS, a KDH és a Tkáč-féle Népi Unió (ĽÚ) állásfoglalása nem egyértelmű.

Ivan Harman, az SDKÚ központi titkára:

Iraknak megvolt az esélye, hogy békés úton rendeződjön a helyzet, de ezt nem használta ki. A világ vezető államainak fel kellett lépni a gonosz ellen, melyet Szaddam Husszein és rendszere képvisel. Szlovákia közvetlenül nem kapcsolódik be a háborúba, a vegyvédelmi csapat tagjai önkéntesek, s az egész akció tisztán humanitárius jellegű.

Duka Zólyomi Árpád, az MKP elnökhelyettese:

Várható volt a háború, hiszen a diplomácia már csődöt mondott. Tudom, hogy a háború nem a legjobb megoldás, akár sokáig is eltarthat, de reménykedünk, hogy nem lesz túl sok civil áldozat.

Imrich Béreš, az ANO alelnöke:

Sajnálatos, de elkerülhetetlen dolognak tartom a háború kitörését. Kár, hogy a 21-ik század, melytől mindenki a világbékét várta, háborúkkal kezdődik.

Ladislav Jača, a KSS központi titkára:

A kommunista párt egyértelműen elítéli az amerikai agressziót. Az USA és szövetségesei súlyosan megsértették a nemzetközi jogot, és az ENSZ-ben aláírt nemzetközi szerződéseket. A Szlovák Kommunista Párt mélyen együtt érez a szenvedő iraki néppel.

Pavol Hrušovský, a KDH elnöke:

Elutasítjuk a konfliktusok háborúval történő megoldását. Szomorúsággal tölt el minket, hogy nem próbálták tovább fokozni a nemzetközi nyomást Irakra, mely lassan, de biztosan már meghozta az első eredményeket. Mivel a háború már kitört, csak abban reménykedhetünk, hogy rövid ideig tart majd, s kevés áldozata lesz. Reménykedjünk, hogy az új Irak valóban demokratikus állammá válik.

Irena Belohorská, a HZDS képviselője:

A helyzet nagyon hasonlít az 1962-es kubai válsághoz. Orvosként sajnálom a háború kitörését, de tudom, hogy elkerülhetetlen volt. A szlovák vegyvédelmi csapat visszahívásának nincs értelme, hiszen mindenki tudta, hogy háborús övezetbe mennek.

Vojtech Tkáč, a Népi Unió elnöke:

Hiszünk abban, hogy sikerül megdönteni Szaddam Husszein rendszerét, s egy valódi demokratikus ország válhat Irakból. A szlovák vegyvédelmi egység, ha humanitárius feladatokat lát el, mindenképpen maradjon Irakban.

Robert Kaliňák, a Smer alelnöke:

Szlovákia arra az oldalra állt, mely megsérti a nemzetközi jogot. Abban a pillanatban, hogy a szlovák katonák belépnek Irak területére, Szlovákia agresszorrá válik. Mivel az ország hivatalosan nem üzent hadat Iraknak, a genfi konvenció nem vonatkozik rájuk, ha elfogják őket, velük szemben nem kell betartani az egyezményt. A kormány azzal, hogy csatlakozott az amerikaiakhoz, a terrorizmus közvetlen veszélyét hozta az országra. (tasr, sita, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?