<p>Sorra dőlnek a dominók, minden nap újabb és újabb nevek kerülnek elő, politikusok, üzletemberek, színészek és sportolók, akik kapcsolatba hozhatók a világméretű adócsalásokat leleplező Panama-iratokkal. Egyre több a Szlovákiával kapcsolatos bejegyzés.</p>
Paradicsomból a pokolba
A Mossack Fonseca panamai offshore-szolgáltatótóval a hét legnagyobb német bank közül hat kapcsolatban állt, és az összesen 28 érintett német bank több mint 1200 offshore céget alapított ügyfelei számára vagy kezelt az iroda közreműködésével. A panamai iratokban szerepel Nico Rosberg, a Mercedes a Forma-1-es pilótája is, aki egy karibi adóparadicsomban bejegyzett offshore cégen keresztül áll szerződésben a Daimlerrel. Nem maradnak ki a botrányból a franciák sem. Kiderült, hogy Marine Le Pen, a francia szélsőséges Nemzeti Front elnökéhez „közel állók első köre” is érintett az offshore-botrányban. A Le Monde francia napilap szerint „egy szofisztikált offshore-rendszer épült ki” a francia pártvezető körül, amelyet arra használtak fel, hogy „franciaországi pénzeket vigyenek ki fedőcégek segítségével”.
A botránynak megvannak az első áldozatai. Tegnap lemondott a Transparency International (TI) nemzetközi civil szervezet chilei csoportjának vezetője, miután a listán legalább öt hozzá kapcsolódó offshore-céget találtak. Tegnap felfüggesztette párttagságát Boldvai László, az MSZP Nógrád megyei elnöke is. A Direkt36 számolt be arról, hogy Boldvai László, aki korábban az MSZP országgyűlési képviselője, pénztárnoka is volt, érintett a felesége révén az offshore-ügyben.
A Tényfeltáró Újságírók Csehországi Központjának munkatársa, Pavla Holcová tegnap jelezte, hogy Szlovákiával egyelőre 115 bejegyzés hozható kapcsolatba, de ez biztosan nem a végső adat. A Mossack Fonseca panamai offshore-szolgáltató Szlovákiával kapcsolatba hozható ügyfelei közül 95 a Green Carbon Renewables társasággal hozható összefüggésbe. Közülük a kanadai John Novák emelkedik ki, aki 2004 és 2006 között a Kanadai–szlovák Kereskedelmi Kamara elnökeként vált ismertté, a lakcíme Diószegen volt. A Green Carbon részvényeinek többsége egyébként holland tulajdonban van. Az egyedüli olyan szlovák állampolgár, akinek a botránnyal kapcsolatban a nevét is közzétették, Milan Hošek befektetési tanácsadó, emellett értékpapírokkal kereskedik. A kilencvenes években Hošek több botrányosan privatizált cégben (VÚB Kupón, Plastika Nitra) is tulajdonrészt szerzett. (TASR, SITA, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.