Összefogással győzhet az ellenzék Budapesten

tarlós istván
Budapest |

Két olyan elemzés is napvilágot látott, amely szerint megfelelő együttműködés esetén az ellenzéki pártoknak lehet esélyük Budapest visszahódítására a Fidesztől az őszi önkormányzati választáson. Közben egy összellenzéki támogatással bíró polgármesterjelölt már vissza is lépett „a családja biztonsága érdekében”.

Három hétig sem volt az újpesti ellenzék közös polgármesterjelöltje Szalma Botond. A KDNP egykori politikusa már korábban is rendszeresen szembefordult saját pártjával és a Fidesszel, például, amikor azt mondta, a plágiumügybe keveredett Schmitt Pál köztársasági elnöknek le kellene mondania. Innen egyenes út vezetett a kizárásához 2014-ben. Március 8-án jelentették be Budapest IV. kerületének MSZP-, Jobbik, DK-, Párbeszéd-, Momentum- és LMP-szervezetei, hogy egységesen Szalma Botondot támogatják az októberi helyhatósági választáson, múlt héten már be is jelentette, hogy visszalép. A Magyar Hang szerint ráadásul ezt úgy indokolta, hogy „mint mindenki más számára, nekem is a családom és a családom biztonsága az első”. Majd később pontosította közlendőjét és azt mondta, nem arra gondolt, hogy veszélyben lenne bárki is, hanem egy „meg nem nevezett családi ok” áll döntése hátterében.

Karácsony esélye

Pedig az ellenzéknek lehet esélye Budapesten megverni a Fideszt. A kormánypárt 32 százalékos támogatottságával szemben az MSZP, a Párbeszéd, a Demokratikus Koalíció, az LMP és a Momentum választási szövetsége 36 százalékot érhetne el Budapesten a helyhatósági választáson, így Karácsony Gergelynek, ha közös főpolgármesterjelölt lenne, érdemi esélye nyílna a győzelemre – ez derül ki a Závecz Research legfrissebb felméréséből, amit a Népszava felkérésére készítettek.

A Závecz kutatóintézet adatai szerint jelenleg Tarlós István támogatottsága 44 százalékos, megelőzve a szavazók 38 százalékának bizalmát élvező Karácsony Gergelyt. Az LMP és a Jobbik támogatásával induló Puzsér Róbertre egyelőre 5 százaléknyian szavaznának.

Igény az összefogásra

A Závecz Research több lehetséges választási forgatókönyvről is megkérdezte a választókat, de minden esetben arra a következtetésre jutottak, hogy a baloldali ellenzéki szavazók kifejezetten igényelnék a pártok összefogását. Nem feltétlenül igaz ez ugyanakkor a Jobbik és az LMP támogatóira Karácsony Gergely esetében. A felmérés szerint egy Tarlós–Karácsony mérkőzés esetén az LMP-sek 29 százaléka, a jobbikosok 55 százaléka inkább a jelenlegi főpolgármesterre szavazna. Mint a felmérést ismertető Népszava írta, „ha pedig a meccs – bár a kutatások alapján ez jelenleg valószínűtlen – Tarlós és Puzsér között zajlana, akkor valamennyi ellenzéki párt hívei a regnáló városvezetőt támogatnák”.

A Jobbik nélkül

Amennyiben – csakúgy, mint a májusi európai parlamenti választás esetében – minden párt külön indul Budapesten, a Fidesz összességében 33 százalékos összesített eredményt érhetne el, az MSZP–Párbeszéd, valamint a DK összesen 25 százalékot szerezne, a többi párt 1–4 százalékkal szerénykedne, míg 26 százaléknyi választó inkább senkire nem szavazna. Amennyiben az LMP is betársulna egy MSZP–Párbeszéd–DK szövetségbe, annak támogatottsága már 33 százalékra erősödne, míg a Fideszé 32-re csökkenne. „A feltételezett 8 százalékos növekedés nagy részét a bizonytalanok adnák, az ő arányuk ugyanis ebben a modellben 20 százalékra csökkenne” – írja a Népszava. Ha ehhez a Momentum is csatlakozna, akkor jönne ki a cikk elején már említett 36–32 százalékos ellenzéki fölény. Érdekes, hogy a Jobbik csatlakozása ezt már 34 százalékra csökkentené, míg a másik oldalon a Fidesz ugyanekkora arányú támogatottságra számíthatna.

A Závecz Research szerint a tavaszi előválasztás is jó eszköz lehet az ellenzéki szavazók aktivitásának növelésére: a megkérdezettek 26 százaléka mondta már azt, hogy biztosan elmenne júniusban, ha sor kerülne rá Puzsér Róbert és Karácsony Gergely között. Ez azt jelentené, hogy az 1,4 millió budapesti szavazóból 350 ezren vennének részt az előválasztáson.

Ellenzéki remény

A Závecz Research mellett a Republikon Intézet is végzett egy felmérést a fővárosi ellenzéki esélyekről, ebben azt nézték meg, hány kerületben tudna az ellenzék nyerni egy teljes összefogás esetén – ilyen már biztosan lesz például a már említett IV. és a XI. kerületben. A felmérés szerint elvileg egyetlen esetben sem lehetne kizárni az ellenzéki győzelmet, hiszen az áprilisi országgyűlési választáson a Fidesz legjobb eredménye is 43 százalék volt – a Várat is magába foglaló I. kerületben. A Republikon szerint a 23 fővárosi kerületből 11-ben lehet komoly esélye az ellenzéknek ősszel, főleg a pesti külső kerületekben. Hét kerületet neveztek „billegőnek”, itt egyforma eséllyel nyerhetne az ellenzéki összefogás és a Fidesz is – ezek közé sorolták egyébként a IV. kerületet is. Végül a konzervatívabb belvárosi és budai kerületeket még így is megtartaná a Fidesz – ezekből ötöt számolt össze a Republikon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?