Őskövületek döntenek Peredről

<p>Nem bízza a véletlenre Pered névváltoztatásának kérdését a belügyminisztérium. A tárca földrajzinév-bizottságában nagyrészt olyan személyek ülnek, akik már a testület 1996-os létrehozásától ott vannak.</p>

A jelenlegi 11 tag közt a belügy négy emberrel képviselteti magát, köztük Petronela Belicovával, a tárca közigazgatási főosztályáról. Hozzá hasonlóan Elena Kačalová is a testület tagja. A kulturális minisztérium államnyelvért felelős főosztályvezetőjéről van szó, aki másodmagával 2010-ben a kalászi színjátszóknál vizsgálódott (nyelvrendőrség) az államnyelvtörvény megszegése kapcsán. A Szlovák Tudományos Akadémia történésze, Mária Kohútová szintén a kezdetektől tagja a bizottságnak, ahogyan Marta Pančíková (statisztikai hivatal), Eva Miklušová (geodéziai hivatal) és Matej Považaj (az akadémia Nyelvtudományi Intézetéből). Milan Majtán 1996-tól hivatalosan még a tagok közt van, de mivel már nem dolgozik az akadémián, új tagot keresnek a helyére – tájékoztatta lapunkat a belügyminisztérium.

1996-tól tagok

A felsorolt tagok a geodéziai hivatal honlapján található dokumentum szerint még Vladimír Mečiar miniszterelnöksége idején, 1996 novemberében kerültek az akkoriban újjáalakult bizottságba, amely akkor még a geodéziai hivatalhoz tartozott. Rajtuk kívül jelenleg még három belügyi hivatalnok tagja a testületnek, továbbá Peter Podolák, az akadémia földrajzi intézetéből. A „régieknek” tehát kényelmes többségük van. A Sme napilapnak – nevük elhallgatását kérve – nyilatkozott bizottsági tagok szavaiból az derül ki: nem fogják javasolni a kormánynak, hogy jóváhagyja a perediek döntését. A belügyminisztérium pedig az ő ajánlásuk alapján készíti el a tavalyi peredi népszavazás eredményéről szóló anyagot, amely ez év utolsó negyedében kerül a kormány elé.

A múlt árnyéka

A bizottságnak nincs más érve azon kívül, hogy a Pered Tešedíkovo magyar neve, véli Érsek Árpád. „Számomra a Pered név nem tűnik magyar hangzásúnak” – írta közleményében a Híd képviselője. Szerinte a kommunista hatalomfelfogáshoz tér vissza a kormány, ha hallgat a bizottság érveire.

Az MKP szerint elfogadhatatlan és veszélyes az olyan döntési rendszer továbbéltetése, amely a törvényes keretek között meghozott népszavazási eredményt jogosult felülírni. „Bízunk a szlovák kormány azon döntésében, mely alapját a népszavazás eredménye jelenti, és nem a belügyminisztériumi bizottság javaslata alapozza meg” – áll Őry Péter alelnök nyilatkozatában. (vps)
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?