Igor Matovič (OĽaNO) évi ötszázzal több szlovákiai orvostanhallgatót szeretne felvetetni az egyetemekre. A pénzügyminiszter már Vladimír Lengvarský (OĽaNO) egészségügyi tárcavezetővel is tárgyalt.
Orvostanhallgatókkal a munkaerőhiány ellen
Matovič elmondta, a szlovák orvosi egyetemeken évente átlagban 690 szlovákiai és mintegy 430 külföldi hallgató tanul. A diploma megszerzése után a szlovákiai hallgatók körülbelül 83 százaléka az országban marad, viszont az itt tanuló külföldiek szinte kivétel nélkül más államokban telepednek le. A pénzügyminiszter leszögezte, az orvosi egyetemek azért vesznek fel ennyi külföldi hallgatót, mert minden egyes diák után mintegy 4 ezer euróval több folyik be a költségvetésükbe.
Matovič szerint nincs értelme annak, hogy a jelenlegi helyzetben, amikor rendkívüli problémát jelent az egészségügyben uralkodó munkaerőhiány, külföldi orvosokat képezzenek a szlovákiai egyetemeken. Éppen ezért megegyeztek az oktatási és az egészségügyi minisztériummal, hogy a külföldi hallgatók utáni pluszpénzt átfizetik az egyetemeknek, hogy minél több szlovákiai hallgatókat vegyenek fel. Az orvosi egyetemek képviselői továbbá jelezték, hogy a következő évben képesek lennének 100-zal több hallgatót felvenni. Ez azt jelenti, hogy a tervek szerint jövőre körülbelül ötszázzal több szlovákiai orvostanhallgató kezdheti meg a tanévet a hazai egyetemeken.
Matovič hangsúlyozta, a támogatás nem csak egy tanévre szól, az egyetemek innentől minden évben megkapják a szükséges anyagi forrásokat.
„Egyetlenegy eurót sem veszítenek”
– hangsúlyozta a pénzügyminiszter.
Lengvarský újságírói kérdésére elismerte, az időzítésben a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) által gyakorolt nyomás is szerepet játszik. Peter Visolajský, a szervezet vezetője nemrégiben elmondta, a követeléseik között szerepel az orvosi egyetemek reformja is. Amennyiben az egészségügyi tárca nem teljesíti a követeléseiket, a szlovák kórházakból december elején több mint 2000 orvos távozhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.