<p>A Közegészségügyi Hivatal jelentése alapján 616 fertőző, A típusú sárgaságban szenvedő beteget tartanak nyilván Szlovákiában. A lista élén Pozsony áll, 216 beteggel. </p>
Országszerte egyre több a sárgaságos beteg
Nem akar szűnni a sárgaságjárvány a felmérések alapján, ellenkezőleg: növekvőben van. Tavalyhoz képest megháromszorozódott a betegek száma Pozsony megyében, 70-ről 216-ra nőtt, országos szinten is jóval több a fertőzött, mint tavaly volt. A betegség az elmúlt hónapban is terjedt, október végén a fővárosban még csak 153 beteget tartottak nyilván, vagyis egy hónap alatt 63 fővel nőtt a betegek száma. A statisztikák alapján 1-től 9 éves korig a legtöbb a betegek száma, a hivatal szerint a 616 beteg közül 150-en tartoznak ebbe a korosztályba.
„Piszkos kezek”
Az A típusú sárgaság az úgynevezett „piszkos kezek” betegsége, vagyis a higiéniai előírások betartásával elkerülhető. A terjedése azonban nem korlátozódik az alacsonyabb higiéniai körülmények között élőkre, könnyen megfertőződhetünk akár a tömegközlekedési eszközökön is, ha nem tartjuk be az alapvető tisztasági szabályokat: nem mosunk kezet meleg vízzel evés előtt és a toalett használata után. A betegség azonban fertőzött étellel is terjedhet, a legbiztonságosabb és leghatékonyabb megelőzés a védőoltás.
A betegeket a kórházak fertőző osztályán ápolják, a kórházi kezelés hossza függ a betegség lefolyásától. „A beteg közvetlen környezete is fokozott orvosi ellenőrzés alá kerül, kötelező számukra a kivizsgálás, hogy kizárják, nem fertőződtek-e meg” – tájékoztatta lapunkat Katarína Nosálová, a pozsonyi Közegészségügyi Hivatal szóvivője. Mivel a betegség lappangási ideje elég hosszú, 10 naptól 50 napig terjedhet, ezért a betegség könnyen terjed.
Vigyázzunk a gyerekekre
A legveszélyeztetettebbek a gyerekek, elsősorban az 5–9 éveseknél kell figyelnünk a higiéniára. „Már a legfiatalabb korosztálynál is rendkívül fontos a gyakori kézmosás, mivel a legkisebbeknél még csak alakulóban van az immunitás, illetve gyakran érintkeznek más gyerekekkel, ezért nagyobb az esélye, hogy megbetegednek” – hívta fel a szülők figyelmét Jana Hamade, a Közegészségügyi Hivatal osztályvezetője. Az epidemiológusok szerint minden alkalommal kezet kellene mosnunk és mosatnunk a kicsikkel, ha hazaérünk, függetlenül attól, hol jártunk. Kiváltképp fontos, hogy orvosi és iskolai látogatás előtt és után is mossunk kezet, illetve minden alkalommal, ha úgy érezzük, hogy bepiszkítottuk kezünket, olyan dologhoz értünk, amihez számos más ember is, például kilincshez, a számítógép billentyűzetéhez munkahelyünkön, közlekedési eszközökben a kapaszkodóhoz.
Tünetek
A májgyulladások 95 százalékát az öt vírustörzs, a hepatitis A, B, C, D és E okozza. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a láz, sötét színű vizelet, hányás és hányinger, fejfájás, étvágytalanság, a szövetekben lerakódó epefesték miatti elsárgult szem, bőr és nyálkahártyák. Ha több tünetet is észlel magán a felsoroltak közül, mielőbb keresse fel orvosát, hogy megelőzze a bajt.
Macsicza Márk
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.