Új századunkban nyilván reneszánszát éli a népmese, hiszen alig akad már berkeinkben prózaíró, aki nem adott még ki a közelmúltban ilyen jellegű kötetet, vagy nem írt legalább néhány népmesei ihletettségű szöveget. Maga a jelenség elgondolkodtató.
Örökzöld, ám reményvesztett
Vajkai Miklós könyvének nem feladata, hogy a fenti kérdéseket megválaszolja, és a kételyeket eloszlassa. Annál inkább feladata a mesélés és az olvasók lekötése. A zöld kígyógyermek című könyvben ugyan kevés a valóban meseszerű mese, ritkán érvényesülnek a népmesék szabályai, népmesei eredete mégis vitathatatlan. A szereplők és a környezet megválasztása egyértelműen népmesegyökerekre utal, de a nyelvi megformáltság már nélkülözi a jól bevált formulákat. A történetek nehezen melegednek be, kurta-furcsa a lezárásuk is, ami néhány esetben hatásos (Aki dudás akar lenni), de gyakran elvarratlanul maradnak a szálak (A Szélember kenyere, Mese a piros sapkás ördögfiókáról, A zöld kígyógyermek). Az elégtétel, amit az olvasó vár, elmarad. A jó nem nyeri el jutalmát, a probléma nem oldódik meg, a konfliktus nem tűnik el, a történetekben előkészített kicsúcsosodás laposra sikeredik. A lusta fiú léhűtő marad, és semmi baja sem származik belőle. A kígyógyermek menyasszonyával nem történik semmi iszonyú, csupán csak a palotában kell maradnia, ami őneki szíve-vágya. Rejtély, hogyan győzi le az okos leány a gonosz öregasszonyt, a szerző nem részletezi a nagy kalandot, csak a lány kiszabadulását említi egy mondattal. Sok apró fordulatból, izgalmas jelenetből maradnak ki az olvasók a szűkre szabott befejezések miatt.
Tagadhatatlan erénye a kötetnek a líraisága, főleg azoknál a szövegeknél, melyek gyermekkori emlékfoszlányra építenek (Borókáné, az utolsó boszorkány; Szegény Nyúl Piroska néném, Juli néne nagyanyám). Ezek a pillanatfelvételszerű, rövid terjedelmű szövegek meséből és memoárból gyúrt elbeszélések, ezekhez a szerzőnek közvetlen köze van, s ezt lehetetlen nem észrevenni. A lírai töltetű szövegekben azonban az író borotvaélen táncol, könnyű átcsúszni olcsó moralizálásba, didaktikus közhelyekbe. Az egyensúlyt szerencsére sikerült megtartani, valószínűleg éppen azáltal, hogy a népmese alapszabályát (a jó győz, a gonosz bűnhődik) a szerző sokszor semmibe veszi. Ezzel a valós élethez közelibb, realista történetek jöttek létre, gyakran kissé pesszimista végkicsengéssel. A kötetzáró mese mintha egyfajta magyarázat lenne erre az egyéni látásmódra. „Az a bajunk, hogy semmi bajunk sincs… Az a gondunk, hogy minden rendben van…” — panaszkodnak az óriások, és erre az örökös nappal mellé éjszakát kapnak, és elkezdődik számukra az öregedés folyamata (Óriások). Vajkai Miklós nem akarja illúziókba ringatni olvasóit. Nem akarja, hogy az legyen a bajuk, hogy semmi bajuk sincs, vagy hogy azt higgyék, megoldódnak az igazságtalan helyzetek, a jót egyszer végre megbecsülik, a gonoszt eltörlik a föld színéről, vagy legalábbis egy időre elveszik a kedvét az ármánykodástól egy kiadós büntetéssel. Ezért került messze ez a kötet a gyökereitől, líraiságával, kedvességével, minden igyekezetével is reménytelenséget áraszt, nem elégtétel a szenvedésre, nincsenek olyan hősei, akikkel azonosulni vágynánk. Talán valóban elszállt az idő a téma és a műfaj fölött, és a megváltozott világban valami gyökeresen újra, másra van szükség a mesekönyvek területén is. A népmesék reneszánsza pedig csak könnyen elpattanó, színes buborék.
Kozsár Zsuzsanna
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.