<p>A Szlovák Nővérkamara becslése szerint nagyjából 9000 egészségügyi nővér hiányzik az egészségügyből. Pontos számot azért nem lehet mondani, mert központilag nincs megszabva, hogy egy-egy kórházban, osztályon hány nővért kell alkalmazni.</p>
Óriási hiány mutatkozik egészségügyi nővérekből
Mária Lévyová, a kamara elnöke szerint csak központi szabályozás után derülhetne fény arra, hány ember hiányzik az egészségügyből. A munkaerőhiány leginkább a kiskórházakat sújtja, az alkalmazottak túlterheltek, és legtöbbször ez vezet a pályaelhagyáshoz.
Több felmérés is azt mutatja, hogy az egészségügyi nővérek legtöbbje a fizikai és pszichikai túlterhelés miatt hagy fel szakmájával, csupán ezt követi az alacsony bérezés és a nem megfelelő társadalmi megbecsülés. Horváth Zoltán, a dunaszerdahelyi kórház igazgatója lapunknak elmondta, nekik is több egészségügyi nővérre lenne szükségük, de az ellátás nincs veszélyeztetve. A helyzet nem drámai, viszont általánossá vált a túlórázás. „Sokat változtatott a helyzeten az egészségügyi középiskola átszervezése, ma már a legtöbben egészségügyi asszisztensként kerülnek ki a középiskolából, ami azt jelenti, ők ápolók, nem pedig egészségügyi nővérek“ - boncolgatta a nővérhiány okait. A nővérek zöme 30-40 éves, a fiatalabbakat, csak pályakezdőket ápolóként alkalmazzák. Horváth kifogásolja, hogy óriási a bérkülönbség a kiemelten kezelt egyetemi kórházak és a kis kórházak közt. „Ha nem tátongana ekkora szakadék a fizetések közt, nekünk sem lenne gondunk“ - mondta Horváth Zoltán.
Volt egy időszak, amikor a szlovákiai nővérek Magyarországon kerestek munkát, amikor ott jobban megfizették az egészségügyi dolgozót. Ma már ez nem jellemző. A nővérek legtöbbször Ausztriában próbálnak szerencsét, ahol akár kórházakban, akár családoknál ápolóként sokkal többet keresnek kevesebb munkával.
A galántai kórházban talált munkát a Vágsellyéről elbocsátott nővérek egy része, a létszám így 216-ról 233-ra emelkedett, de nem szűnt meg a nővérhiány. „Folyamatosan toborozzuk a nővéreket, hirdetésekkel, személyes találkozásokkal próbáljuk megszólítani a munkakeresőket“ -nyilatkozta lapunknak Rynaldo Šimanský, a galántai Szent Lukács kórház igazgatója. A kórház vezetése további 20 nővért alkalmazna, hogy zökkenőmentes legyen az ellátás. A kórház igazgatója lapunknak elmondta, augusztusban sikerült 10%-kal emelniük a fizetéseket.
Az érsekújvárin egyetemi kórház esete is alátámasztja, hogy nővérhiánnyal inkább a kiskórházak küszködnek. Anna Klučková, az érsekújvári kórház igazgatóhelyettese lapunknak elmondta, jelenleg 527 nővért, illetve szülészasszisztenst alkalmaznak. „Nálunk fordított a helyzet, nagyon sokan érdeklődnek munka iránt, akiket már nem tudunk felvenni, mert elég nővér van. A kórházra az sem jellemző, hogy a jobb kereset miatt alkalmazottai külföldre mennének dolgozni. (jéem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.