<p>Nyilvánosak lesznek a telekeladási szerződések, de így sem biztos, hogy kiderül, ki járt jól a D4–R7-es út megépítéséhez szükséges parcellák felvásárlásával.</p>
Ördögi körgyűrű: adatvédelemmel a spekulánsokért
Róbert Auxt, a Nemzeti Autópálya Társaság (NDS) igazgatója ugyan megerősítette, hogy nyilvánosságra hozza a pozsonyi körgyűrű és az R7-es gyorsforgalmi út alatti telkek felvásárlásáról szóló több ezer szerződést, az viszont továbbra sem nyilvánvaló, mi derül ki a dokumentumokból. Róbert Auxt szerint ugyanis az adatvédelmi törvény értelmében nem hozhatnak nyilvánosságra minden információt, még akkor sem, ha a közlekedési miniszter ezt szeretné. „Mivel be kell tartanunk a törvényeket, kikértem az Adatvédelmi Hivatal véleményét arról, milyen terjedelemben hozhatjuk nyilvánosságra az információkat” – közölte Auxt.
Azt, hogy ki járt jól a tervezett útszakaszok alatti telkek felvásárlásával, a Transparency International szervezet próbálja kideríteni. A közlekedési minisztérium viszont nem volt hajlandó megmutatni a szerződéseket mondván: a törvény ezt nem engedi, titkos információkról van szó. A sajtó nyomására végül Roman Brecely (Sieť) közlekedési miniszter bejelentette: nincs ok a titoktartásra, a felvásárlás nyilvános volt, az embereknek joguk van tudni, kitől vette meg az állam a telkeket és mennyiért.
Titkolózni a végsőkig
„Én korábban csak annyit mondtam, hogy a szerződések egyelőre nem nyilvánosak. A személyes véleményem erről az egészről kicsit más, ezért akarom megvizsgálni az összes jogi lépést és lehetőséget” – reagált Brecely kijelentésére Auxt. Így előfordulhat, hogy a szerződéseket feltöltik az NDS honlapjára, ám minden személyes adatot kifehérítenek a dokumentumokban, így nem lesz egyértelmű, hogy kitől vásárolták a telkeket. Pedig éppen ez az információ a legérdekesebb.
99 százalék. És biztos
Felmerült ugyanis, hogy a telkeket, mielőtt még hivatalosan közölték volna a körgyűrű és a gyorsforgalmi utak pontos útvonalát, nyerészkedők vették meg az eredeti tulajdonosoktól, mert biztosak voltak benne, hogy később jóval drágábban felvásárolja tőlük az állam. Az új tulajdonosok vagy azok, akik nem voltak hajlandók évekkel ezelőtt eladni a földeket, most az eredeti értékük százszorosát is megkaphatják, mivel az állam már építési telekként veszi meg azokat.
Auxt szerint eddig 5400 szerződés köttetet, a parcellákért négyzetméterenként 22 és 111 euró közötti összeget fizettek. Az útszakaszok megépítéséhez szükséges telkek körülbelül 99 százalékát vásárolták fel, az állam erre több mint 327 millió eurót költ.
Demecs Péter
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.