„Mi vagyunk saját magunk legnagyobb ellenségei, ha nem olvasunk anyanyelvünkön újságot, ha nem megyünk színházba” – mondta a közgyűlésen Slezákné Kovács Edit, az Új Szó lapigazgatója.
Online lap a kisebbségi napilapok közt
Történelminek mondható közgyűlést tartott a németországi Flensburgban a Kisebbségi és Regionális Nyelvű Napilapok Európai Egyesülete (MIDAS) a hétvégén: első alkalommal vett fel tagjai közé olyan sajtóorgánumot, amelynek csak online kiadása van.
A közgyűlést ezúttal a németországi dán kisebbség napilapja, a Flensborg Avis szervezte. A régió egyik vezető napilapja idén ünnepli fennállása 150. évfordulóját, gyakorlatilag az 1867-ben kisebbségi sorsba került németországi dán kisebbség első intézménye volt.
A közgyűlés egyik legfontosabb döntése egy új tag felvétele volt, a résztvevők ellenszavazat nélkül elfogadták a katalán Vilaweb online portál jelentkezését, és felvették a MIDAS tagjai köze. Ezt a nemrég végrehajtott alapszabályzat-módosítás tette lehetővé, amellyel a szervezet alkalmazkodik a sajtó fejlődési irányához, az online-trendhez. Ugyanakkor szigorú kritériumok szabályozzák az online médiaorgánumok tagságát. Az 1995 óta működő, gyakorlatilag az online újságírás úttörőjének számító, a legnagyobb spanyol, illetve katalán napilapok olvasottsági adatait is sokszor verő Vilaweb megfelelt minden kritériumnak. A MIDAS elnöke, az Új Szó lapigazgatója, Slezákné Kovács Edit szerint a szervezet életében történelmi pillanat az új tag beválasztása. Ugyanakkor továbbra is nagy kihívásnak tartja a fiatalok megszólítását, hisz nehéz felvenni a versenyt az online közegben (is), a kisebb sajtótermékek esetében a mindennapi túlélés sem könnyű. „Mi vagyunk saját magunk legnagyobb ellenségei, ha nem olvasunk anyanyelvünkön újságot, ha nem megyünk színházba, ha nem használjuk azokat a lehetőségeket, amelyek a túlélésünket szolgálják” – összegezte Slezákné Kovács Edit.
Dán és német újságírók egy egyedi kezdeményezésről számoltak be, melynek keretében kölcsönösen átvehetik egymás híreit még a megjelenés előtt. A határon átnyúló kooperáció az érintettek szerint nemcsak arra jó, hogy gyorsabban hozzájussanak bizonyos információkhoz, hanem azt is szolgálja, hogy a határ két oldalán élők, illetve a helyi kisebbség és többség jobban megismerje egymást, így történelmi sebeket is gyógyít. Az együttműködés azt jelenti, hogy a régió négy napilapja (németországi német és dán, dániai német és dán) a többségi lapok kezdeményezésére lehetővé tette, hogy bármikor hozzáférjenek egymás rendszereihez, és onnan bérmentve anyagokat vegyenek át.
A közgyűlésen átadták a MIDASdíjat is, amelyet idén Gabriel Toggenburg érdemelt ki, aki a bécsi Alapvető Jogok Ügynökségének (FRA) munkatársa, szabadúszó újságíró. A díj odaítélését nagyrészt a kontinens régióit, kisebbségeit, problémait ismertető „Europa-splitter” című sorozatának köszönheti. Az Otto von Habsburg díjat a már említett kezdeményezésért a régió német, illetve dán többségi napilapja, a Flensburger Tageblatt és a Jydske Vestkysten kapta, a többség és kisebbség közötti kapcsolat erősítéséért. A díjat az alapító Habsburg Ottó unokája, Severin Meister adta át.
Balázs Bence
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.