Önkénteseket és tartalékosokat akar a védelmi tárca

LAJOS P. JÁNOSPozsony.

LAJOS P. JÁNOS

Pozsony. Nyárra szeretné előkészíteni az önkéntes katonai és az aktív tartalékos szolgálat létrehozásának törvényi hátterét a védelmi minisztérium.

Martin Glváč védelmi miniszter tegnap Ján Richter szociális ügyi miniszterrel tárgyalt az önkéntes katonák és az aktív tartalékosok lehetséges javadalmazásáról. „Elképzelhető, hogy zsoldot kapnának, de felmerült például az adókedvezmény lehetősége is” – jelentette ki Glváč. Azt sem tartja kizártnak, hogy elképzelései megvalósításához alkotmánymódosításra lesz szükség.

Külföldi bevetés

A védelmi minisztérium egyelőre csak homályos elképzelésekkel rendelkezik az önkéntesek és a tartalékosok kihasználásáról. „Elképzelhető a bevetésük hazai válsághelyzetekben, de nem kizárt az sem, hogy külföldi válsághelyzetekben vennénk őket igénybe” – mondta a védelmi miniszter.

A hadsereg elsősorban speciális tudással rendelkező embereket keres, de a miniszter azt nem pontosította, hogy milyen szakemberekre lenne szükségük. Glváč azt is kifogásolja, hogy az állam nem rendelkezik semmilyen aktuális adatbázissal a „hadra fogható” fiatalokra vonatkozóan.

Meglepő módon sokkal pontosabb elképzelésekkel rendelkezik a leendő önkéntesek kihasználására vonatkozóan a szociális ügyi minisztérium. Ján Richter tárcavezető konkrét pilot projektet javasolt kollégájának, amelybe mintegy 150 tartós munkanélküli kapcsolódhatna be. „A projekt teljes költségvetése 1,2–1,3 millió euró lenne, és hat hónapig tartana” – jelentette be Richter.

Elképzelése szerint a jelentkezők katonai, nem harcoló alakulatoknak megfelelő katonai kiképzést kapnának, ennek fejében a projekt ideje alatt biztosítanák számukra a szállást és az étkezést, és mintegy 250 eurónyi juttatást is kapnának havonta. „Egy fő kiképzése összesen 8 ezer euróba kerülne” – számolta ki a szociális ügyi miniszter. A szállást kaszárnyákban biztosítaná a védelmi minisztérium.

Katonaság után

irány a munka

Richter szerint a kiképzésen átesett munkanélküliek nagyobb eséllyel találnának munkát is maguknak. „A projekt felkészíti a fiatalokat a civilvédelmi feladatokra, a résztvevők munkavégzési szokásokra tesznek szert, fegyelmet tanulnak, és olyan képzésekbe kapcsolódhatnak be, amelyek javítják elhelyezkedési esélyeiket” – jelentette ki Richter. A szociális ügyi tárca már az év második felében elindítaná a projektet, a szükséges anyagiakat uniós támogatásból biztosítanák. A védelmi tárca ennél rövidebb kiképzést képzelt el. „8–9 hetes kiképzés elegendő lenne” – véli Glváč, aki azonban örömmel fogadta Richter elképzelését is.

A védelmi minisztérium szerint azonban a kiképzés nem lenne galambház, a jelentkezők a hadsereggel szerződnének, és a szerződésszegés komoly szankciókat vonna maga után. „A kiképzés során a hivatásos állomány is megtapasztalhatná a civilekkel való munkát” – véli Glváč. A kötelező sorkatonai szolgálat 2005-ben szűnt meg, az utolsó sorkatona 2005. december 22-én szerelt le.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?