Matúš Šutaj-Eštok lehet az új belügyminiszter. A Hlas képviselője az utóbbi hónapokban többször is nyíltan kiállt a Smer politikusai mellett, akik ellen a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) büntetőeljárást indított.
Bár hivatalos információkat egyelőre nem közöltek, de a szlovák sajtóban megjelent hírek alapján már körvonalazódni látszik, kik foglalhatják el az alakuló Smer–SNS–Hlas kormány miniszteri pozícióit.
Fontos leszögezni, hogy e cikk megjelenéséig nem született hivatalos állásfoglalás a leendő miniszterek neveit illetően, tehát az alábbi névsort érdemes fenntartásokkal kezelni, ugyanakkor a Denník N, illetve más szlovák sajtótermékek is közzétettek már lehetséges jelölteket, akikről a különféle háttéregyeztetések során szó esett.
Annyi bizonyos, hogy a miniszterelnök személyét a legerősebb párt, vagyis a Smer jelölheti – ezt belefoglalták abba a memorandumba is, amelyet Robert Fico (Smer), Peter Pellegrini (Hlas) és Andrej Danko (SNS) szerdán aláírt. Ennek következtében elég egyértelmű, hogy a leendő miniszterelnök Fico lesz.
Az utóbbi napokban a sajtóban sokat lehetett olvasni arról, hogy Pellegrini akár a kormányfői széket is megcélozhatja, annak ellenére, hogy a választáson csak a harmadik legerősebb pártként kerültek a parlamentbe, de úgy tűnik, hogy a Hlas vezetőjének végül be kell érnie a házelnöki tisztséggel.
Pellegriniék azonban nem távoztak üres kézzel a tárgyalóasztaltól: a három párt 7:7:3 arányban osztotta el egymás között a kormánypozíciókat, vagyis a Hlas ugyanannyi székhez jutott, mint a választáson mintegy 8 százalékponttal jobb eredményt elérő Smer.
Kérdéses belügyminiszter
A következő napok egyik legizgalmasabb kérdése lehet, hogy ki foglalhatja el a belügyminiszteri széket. Mindeddig érvényes volt, hogy amikor a Smer parlamenti választást nyert (2006, 2012, 2016), akkor a belügyi tárca vezetőjét ők delegálták. Fico mindhárom alkalommal Robert Kaliňákot választotta, aki az első két alkalommal ki is töltötte a négyéves hivatali idejét, utoljára azonban a ciklus felében távoznia kellett, Ján Kuciak meggyilkolását követően.
A látszólag egyértelmű helyzetet Zuzana Čaputová köztársasági elnök kijelentései kavarták meg, aki arról beszélt, hogy egy meggyanúsított személyt a belügyminiszter élére kinevezni igencsak megkérdőjelezhető döntés lenne. Kaliňákot bűnszervezet létrehozásával, fenntartásával és támogatásával gyanúsították, de Maroš Žilinka főügyész a büntető törvénykönyv 363-mas paragrafusára hivatkozva leállította az eljárást.
A belügyi tárca élére állítólag Matúš Šutaj-Eštok kerülhet, aki az idei parlamenti választáson a Hlas listájának 6. helyén indult, és Pellegrini szoros szövetségesének tekinthető. Korábban a kormányhivatalban és az oktatási minisztériumban is a pártelnök mellett tevékenykedett.
A Denník N információi szerint Kaliňák így a védelmi tárca élére kerülhet. Kérdéses, hogy ebben az esetben mit lépne Zuzana Čaputová államfő, aki ugyan kifejezetten a belügyminisztériummal kapcsolatban beszélt a meggyanúsított személyek kinevezésének problémájáról, de elképzelhető, hogy más tárcák esetében is kifogásolná Kaliňák jelölését. A Smer alelnöke egyébként a cikkóünk megjelenéséig nem erősítette meg, de nem is cáfolta a politikai jövőjével kapcsolatos találgatásokat.
A belügyi tárcát 2018 és 2020 között vezető Denisa Saková (Hlas) szintén nem maradna miniszteri szék nélkül, de az ő nevét a gazdasági minisztériummal hozták összefüggésbe.
Kulcsfontosságú tárcák
A Hlas állítólag olyan kulcsfontosságú minisztériumokat is az irányítása alá vehet, mint az egészségügyi, az oktatásügyi vagy a munkaügyi tárca. Az egészségügyet Zuzana Dolinková, a Hlas jelöltje igazgathatja, aki korábban a Rendelői Szolgáltatók Szövetségének (ZAP) vezetője volt, de 2021-ben, a pártba lépése előtt lemondott erről a tisztségéről. A szlovák egészségügy az egyik legrosszabb állapotban lévő szektor, és az új kormány éppen a megkezdett hosszú távok reformok közepén kerül képbe. Kérdéses, hogy Dolinková hogyan viszonyul majd a kórházreform folytatásához, illetve hogyan szeretné rendezni a gyermekorvosi ügyeletek problémáját.
Az oktatási minisztérium vezetője Tomáš Drucker, a Dobrá voľba nevű párt megalapítója lehet, amely idén olvadt be a Hlasba. Drucker korábban a Smer jelöltjeként az egészségügyi, majd a belügyi tárcát is igazgatta, ám az utóbbi minisztersége mindössze néhány hétig tartott – a Kuciak-gyilkosság után Kaliňákot váltotta, de hamar távozott, miután nem volt képes leváltani Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitányt.
Gašpar neve egyébként szintén előkerült, mivel a Smer listáján ő is parlamenti mandátumot szerzett. Ezúttal viszont nem a rendőrséggel, hanem a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) vezetésével kapcsolatban. A Denník N információi szerint azonban Pellegrini nem értett egyet azzal, hogy a SIS élére egy olyan személy kerüljön, aki ellen jelenleg is büntetőeljárás zajlik.
A munkaügyi tárcát a sajtóértesülések szerint Erik Tomáš (jelenleg Hlas, korábban a Smer szóvivője) vezetheti. Az említett minisztérium korábban szintén a Smer kedvelt intézményei közé tartozott, az előző három választási győzelmük után mindig ők vették át a tárca irányítását, ezúttal azonban a Hlasra hárul a feladat.
A felsoroltak mellett Pellegriniék még két pozíciót kaphatnak: a régiófejlesztésért felelős miniszter Richard Raši, az uniós támogatásokért felelős kormányfőhelyettes pedig Peter Kmec lehet.
Pénzügy és külügy
Bár a Smer több kulcsfontosságú tárcáról is lemondott, a pénzügyminisztérium irányítását nem adták át Pellegriniéknek. A vezetője állítólag Ladislav Kamenický lesz, aki 2019-ben, Peter Kažimír távozását követően egyszer már igazgatta a tárcát.
Kérdéses még a külügyminiszter személye is. A Smer képviselői a választási kampányban gyakran oroszpárti narratívákat ismételgettek, az ukránok támogatásának leállításáról beszéltek, illetve bírálták az Európai Uniót. A szerdán aláírt memorandumban azonban a három pártelnök leszögezte, az ország külpolitikai irányultságát egyértelműen az EU-ra és a NATO-ra alapozzák. Egyelőre két személy neve merült fel: Juraj Blanár, a Smer alelnöke, valamint Ján Kubiš diplomata, aki 2006 és 2009 között a Smer jelöltjeként irányította a külügyet. Kubiš jelenleg az aláírásokat gyűjti a jövő évi államfőválasztáson való részvételhez. A TASR hírügynökségnek azt nyilatkozta, egyelőre nem kapott ajánlatot, és nem is várja, hogy megkeresik őt.
A felsoroltak mellett a Smer irányíthatja még az igazságügyi, a földművelésügyi és a közlekedési tárcát. Utóbbival kapcsolatban egyelőre nincsenek pontosabb információk, de itt is felmerült Blanár neve. Az igazságügyet Boris Susko, a földművelésügyet pedig Richard Takáč vezetheti, az előző ciklusban mindketten a Smer parlamenti képviselőjeként tevékenykedtek.
Taraba és az új tárca
Az SNS számára így három minisztérium maradt: a környezetvédelmi, a kulturális, illetve egy állítólagos új tárca, amelyet sportért és turizmusért felelős minisztériumnak neveznének. Andrej Danko, az SNS vezetője már 2019-ben, még házelnökként szorgalmazta az új intézmény létrehozását, de akkor nem sikerült meggyőznie a Smer és a Híd vezetőségét, most azonban úgy tűnik, hogy sikerrel járt. Az új minisztérium 2024-től kezdhetné meg működését.
Elképzelhető, hogy az említett tárca élére Tomáš Taraba, a Život nevű párt elnöke kerülhet, aki idén az SNS listáján került a törvényhozásba, 2020-ban azonban még a fasiszta ĽSNS listáján tűnt fel. Taraba nevét a Denník N a kulturális tárcával hozta összefüggésbe, de a képviselő a közösségi oldalán leszögezte, nem pályázik az említett posztra.
A szlovák napilap szerint az sem kizárható, hogy ő kapja meg a sportért és turizmusért felelős tárcát, ezzel kapcsolatban Taraba nem nyilatkozott.
A környezetvédelmi minisztériumot állítólag Taraba párttársa, Filip Kuffa veheti át (2020-ban szintén az ĽSNS listáján indult), de az esélyes jelöltek között szerepel Rudolf Huliak, Nagyócsa község polgármestere is, aki az utóbbi időben leginkább a medvékről szóló összeesküvés-elméletekkel hívta fel magára a figyelmet, például amikor „biológiai fegyvereknek” nevezte őket.
(nar, Denník N, aktuality.sk)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.