<p>Barack Obama nyolc év elteltével, e héten távozik a Fehér Házból. Azt mondta, örül, hogy véget ér a második ciklus is, és készül az „átlagos amerikai” életére. </p>
Obama: 21-én nem állítom be a vekkert
Ez azonban valószínűleg ábránd marad, hiszen az exelnökök továbbra is fontos tényezők az amerikai közéletben.
„A változás megérkezett Amerikába” – mondta megválasztását követő győzelmi beszédében Chicagóban, s hozzátette, a megválasztásával a változások nem értek véget. Most, távozásakor, ugyanúgy Chicagóban azt üzente az amerikaiaknak, hogy büszke rájuk, amiért a változás útját választották. „Ti voltatok a változás. Nektek köszönhetően Amerika csaknem minden szempontból jobb és erősebb annál, mint amikor elkezdtük a munkát” – mondta.
Beszéde végén Obama a tavaly elhunyt alabamai írónő, Harper Lee Ne bántsátok a feketerigót! című regényéből idézett. „Addig soha nem értesz meg valakit, amíg nem nézed a dolgokat az ő szemszögéből” – idézte Obama a regény főszereplője, Atticus Finch ügyvéd szavait, aki a végsőkig harcolt a bíróságon fekete védencéért, hogy megvédje őt a faji előítéletektől.
Barack Obama azzal búcsúzott, hogy nagy megtiszteltetés volt számára az amerikai népet szolgálni, s azt ígérte, hogy ezt állampolgárként továbbra is megteszi. „Igen, megtehetjük” – idézte első kampányának jelszavát.
A washingtoni küldetés
Chicagóból utoljára szállt fel az Air Force One elnöki repülővel útban Washingtonba. A megbízatási ideje a Fehér Házban január 20-án ér véget, a washingtoni megbízatás viszont még egy ideig eltart. Családjával a város Kalorama luxus-negyedébe költözik egy villába, ahol addig maradnak, míg fiatalabb lánya befejezi a középiskolai tanulmányait. A villa már majdnem elkészült, a héten szerelték fel az utolsó golyóálló ablakokat, cserélték ki a kerítést, szerelték fel a biztonsági kamerarendszert. Majd miután a lánya befejezte tanulmányait, Obama visszatér oda, ahonnan elindult a Fehér Házba vezető úton, tehát Chicagóba.
Obama az egyik utolsó, CBS televíziónak adott interjújában elmondta, nemcsak ő, családja is készül az egyszerű életre. Még lányai is, akik gyakorlatilag a Fehér Házban nőttek fel. Elmondása szerint felesége Michelle sohasem szerette a média túlzott érdeklődését, és a sok biztonsági intézkedés is zavarta. „Megtiszteltetés volt számára a first ladyként szolgálni az Amerikai Egyesült Államokat, ám biztos nem ez volt az, amit a legjobban szeretett. Soha nem szokta meg, hogy minden lépését figyeli valaki” – fűzte hozzá Obama. Michelle egy másik interjúban azt mondta, hogy alig várja, végre önállóan dönthessen arról, mikor megy el palacsintára vagy kávéra.
Habár a biztonsági intézkedések Obama hivatalból való távozása után már távolról sem lesznek olyan szigorúak, mint eddig voltak, az USA volt elnökeként azonban kénytelen lesz eltűrni, hogy testőrök állandó felügyelete alatt él majd családjával együtt.
Michelle búcsúja
Michelle Obama az iskolai tanfelügyelőknek rendezett ünnepségen búcsúzott a Fehér Háztól a napokban. Beszédében annak a reményének adott hangot, hogy támogatói büszkék rá. „Szeretném, ha fiataljaink tudnák, hogy számítanak, hogy tartoznak valahová. Ne féljenek, legyenek eltökéltek, legyenek reményteljesek és tanulással készüljenek fel az életre” – hangsúlyozta. Az évente megtartott ceremóniát Michelle Obama indította el 2015-ben, azzal a céllal, hogy megünnepeljék azokat az általános iskolai tanfelügyelőket, akik kiválóan végzik munkájukat.
Michelle Obama first ladyként az oktatás és az egészséges életmód, valamint a katonacsaládok támogatójaként lépett fel, ilyen jellegű programokat népszerűsített.
A héten Michelle-nek lenni címmel tizenhat ismert amerikai művész és közíró jelentetett meg esszékötetet a távozó amerikai first ladyről. A szerzők – köztük Ava DuVernay filmrendező, Marcus Samuelsson, New York egyik topséfje – nem Michelle first ladyként nyújtott teljesítményét, kezdeményezéseit, eredményeit elemzi, hanem csak „sztoriznak” a távozó elnök hitveséről. Egyikük szerint Michelle Obama az első fekete first ladyként bebizonyította, hogy „feketének lenni Amerikában nem teher”. A szerzők szinte mindegyike kiemeli Michelle Obama „hétköznapiságát”, azt, hogy két lábbal áll a földön, s nagy mértékben hozzájárult, hogy a Fehér Ház és az elnöki hivatal hiteles legyen az amerikaiak szemében.
Kötelességek nélkül
Obama szerint családjának csak szép emlékei lesznek a Fehér Házról. „Sok szépet megéltünk ebben az épületben, itt ismerkedtünk meg legjobb barátaink egy részével. Nagyszerű pillanatok voltak ezek, amelyek egyhamar nem fognak megismétlődni” – fűzte hozzá a leköszönő államfő.
Miután távozik az elnöki posztról, elsősorban ki akarja magát aludni és egy időre minden kötelességről meg akar feledkezni. „Egyben biztosak lehetnek, január 21-én nem állítom be a vekkert” – mondta. Megjegyezte, egy ideig kevésbé fontos dolgokkal akar foglalkozni, ám egészen biztos, hogy alaposan átgondolja, mit élt meg és mi mindenen ment át az elmúlt nyolc évben, ugyanis máig nem volt ideje minden eseményt feldolgozni. Családjával, feleségével akarja a legtöbb időt eltölteni. „Tudják, van mit behozni, mindketten nagyon elfoglaltak voltunk az elmúlt nyolc évben” – mondta a távozó államfő.
Nem tartja kizártnak, hogy könyvet ír, s hogy előadásokat tart majd világszerte. Bár az amerikai államfő hivatalából való távozás után élete végéig fizetést kap, az előadásokról az elmúlt években egyetlen volt államfő sem akart lemondani.
Abban tehát biztos, hogy nem marad az íróasztal mögött, s nagy a valószínűsége, hogy visszatér a chicagói egyetemre, ahol 1992–2004 között jogot tanított. A The New York Times szerint Obama az egyetem legnépszerűbb oktatói közé tartozott. (dem, SITA, mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.