Nyilvánossággal a bürokrácia ellen

Pozsony |

<p>Az egyetemi jelentkezést fontolgatók már jövőre pontos képet kaphatnak a hazai felsőoktatási intézményekről, így sokkal többet tudhatnak meg az általuk preferált egyetemekről – ha az oktatásügyi miniszternek sikerül elfogadtatnia a parlamenttel elképzeléseit.</p>

Eugen Jurzyca az év második felében módosíttatná a felsőoktatási törvényt. A tervezet egyebek között kötelezővé tenné az egyetemeknek, hogy a tanulmányokkal kapcsolatos lehető legtöbb információt nyilvánosságra hozzák – azokat is, amelyek esetleg nem kedvezők az intézmény szempontjából. Milyen az adott szakot végzők között a munkanélküliség, milyen az intézmény felszereltsége, hol és mennyit publikálnak oktatói – egyebek között ezeket az adatokat is kötelező lenne internetes oldalukra rakniuk az iskoláknak.

Jurzyca úgy véli, a nyilvánosság sokkal inkább ösztönözheti az intézményeket a színvonal javítására, mint az akkreditációs folyamat vagy bárminemű állami kényszer. A tárcavezető példaként a trencséni egyetemet hozta fel, mely iránt a másfél évvel ezelőtt kirobbant diplomaosztási botrányt követően jelentősen megcsappant az érdeklődés, ráadásul azóta több mint 2 ezer hallgató hagyta el az intézményt.

A miniszter szerint az egyetemeket arra kell kötelezni, a lehető legtöbb és legkomplexebb információt hozzák nyilvánosságra magukról, szakjaikról, oktatóikról, hogy így a potenciális jelentkezők reális képet kapjanak róluk. Az még nem dőlt el, hol hoznák nyilvánosságra ezeket az adatokat – minden egyetem a saját honlapján vagy egy központi oldalon. A miniszter arról sem kívánt nyilatkozni, hogyan ellenőriznék az adatok hitelességét.

Az adatok nyilvánosságra hozatala a tárcavezető szerint egyben hozzájárul az akkreditációs bürokrácia leépítéséhez is. „Ha ellenőrzött és megbízható információk lesznek a weben arról, hogy ki dolgozik az adott iskolában, milyen a publikációs tevékenysége, jelentős tudós-e vagy sem, akkor fölösleges lesz az adatokat külön elküldeni az Akkreditációs Bizottságnak” – fejtette ki.

Jurzyca ezzel párhuzamosan mélyreható változtatásokat tervez az Akkreditációs Bizottságban is. A miniszter tervei szerint kétkamarás bizottságot hozna létre, melynek egyik testületében külföldi szakemberek kapnának helyet.

Emellett változna az akkreditáció módja is. A jövőben már nem egy oktató garantálná az adott szakot – jelenleg például egy magiszteri/mérnöki szakot egy professzor, egy Bc-szintű szakot egy docens garantál –, hanem szakemberek csoportja. Ezzel szeretnék elkerülni azt, hogy egy-egy tanár távozása vagy halála miatt egyik napról a másikra elveszhessen egy szak akkreditációja – ilyen esetben ugyanis jelenleg a diákok nem fejezhetik be tanulmányaikat az adott intézményben. „A csoport minden tagjának meglenne a maga súlya, tehát ha egy tízfős oktatói gárdából távozna egy szakember, nem történhetne meg az, mint most, amikor minden egy személyen áll vagy bukik” – mondta a miniszter. (MSz, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?